"Nem látszik a béremelkedés a fogyasztásban"
Klubrádió
2026-06-19 06:30
Magyarországon a bérek emelkedése annak ellenére folytatódott, hogy a gazdaság több éve gyakorlatilag stagnál – véli Hornyák József.
Új ablakban
2026. június 18.
Reggeli gyors - részlet 26.06.18. Hornyák József
11:42
00:00
Lezárult az idei béremelési időszak utolsó nagyobb köre is. A friss adatok alapján a cégeknek a tavaszi periódusban is elég vastagon fogott a ceruzája. A jelentős béremelések, az adóváltozások és az alacsony infláció együttesen azt eredményezték, hogy a reálbérek is gyorsan emelkednek – írja a Portfolio.hu . A KSH friss adatai szerint áprilisban is jelentősen emelkedtek a bérek országa szinten a bruttó keresetek egy év alatt 9 százalékkal ennél jobban emelkedett a nettó bér méghozzá a különböző adókedvezmények kiterjesztése miatt és mivel az infláció viszonylag alacsony ezért a bérek reál értéke is nő.
„Nagyjából az összes vállalati felmérés azt mutatta, hogy a cégeket kérdezték meg, hogy ők mennyivel szeretnék emelni a fizetéseket, hát nagyjából az jött ki, hogy ilyen inflációs mértékben emelnének, sőt sok olyan vállalat is volt, amelyik azt válaszolta ezekre a felmérésekre, hogy ő bizony egyáltalán nem szeretne a bérekhez hozzányúlni, mert tényleg nehéz helyzetben van a magyar gazdaság, gyenge, stagnál évek óta a kereslet. És ebből a szempontból ezek a béradatok egyébként évről évre ezért cáfolják ezeket a felméréseket, mert azt látjuk, hogy minimálbért, a garantált bérminimumot is minden évben nagyon jelentős mértékben emelik, és a Portfoliónál ezért is voltunk rendre szeptikusak ezekkel a felmérésekkel kapcsolatban” – mondta a Reggeli gyors csütörtöki adásában Hornyák József , a Portfolio.hu elemzője. Hozzátette, a minimálbér és a garantált bérminimum emelése miatt a vállalatok kénytelenek voltak a magasabb keresetű dolgozók fizetését is korrigálni, hogy elkerüljék a bértorlódást és megtartsák a munkavállalókat.
Szerinte nem látszik a béremelkedés a fogyasztásban. Hornyák szerint ennek oka részben az inflációs sokk: a 2022–2023-as áremelkedések miatt sok háztartásnak jelentősen nőtt az alapvető kiadások aránya, ezért most próbálják visszanyerni korábbi életszínvonalukat. „Akinek jelentős mértékben nő a fizetése, az sem biztos, hogy elkölti mindet. Az elmúlt években nagyon magas volt a megtakarítási rátája a lakosságnak Magyarországon, sokkal inkább félretették a pénzüket, nem igazán bíztak a jövőben, alacsony volt a fogyasztói bizalom.”
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a lapszemle meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu -ra.)