← Vissza

news.bsdnet.hu

Ki nem találná, milyen szakmát végzett a világbajnokságok történetének első női bírótriója

Blikk 2026-06-19 06:31
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) összesen két női vezetőbírót válogatott be 52 fős játékvezetpi keretébe a 2026-os világbajnokságra. Közülük a Mexikó és Kanada mellett társházigazda Egyesült Államokból származó Tori Penso csütörtök este a Csehország–Dél-afrikai Köztársaság (1-1) közötti összecsapáson már be is mutatkozhatott. A 39 éves sípmesternő elismerésreméltó karrier mellett szán időt gyerekkora óta imádott sportjára. Bodnár Balázs Sportújságíró Ezeket látta már? Tori Penso a floridai Stuartban született 1986. július 8-án. A labdarúgásnak már egészen kicsi kora óta kiemelt helye van a szívében, pedig tízévesen még könyörögnie kellett az édesanyjának, hogy engedje játszani. Nem azért nem akarta, mert lány voltam, hanem mert nem szerette volna, hogy zúzódásokat és horzsolásokat szenvedjek. Anyukám azt mondta, igazából akkor is foglalkozhatom a futballal, ha nem játszom. Így választottam a sípot – elevenítette fel Peso, aki 14 éves korára már ötvözte a kellemeset a hasznossal , és helyi bajnokságokban bíráskodott, hogy pénzt keressen – többek között ebből vette meg 18 évesen első autóját is. Akkoriban hívták meg az Olimpiai Fejlesztési Program játékvezetői táborába, ahol felfedezte, hogy valóban a bíráskodás lehet az ő hivatása. Itt azonban ismét akadályba ütközött: az Egyesült Államokban ugyanis ekkor még nem voltak teljes munkaidős női játékvezetők. Penso ezért újfent tanulmányaira fókuszált: 2008-ban digitális marketing szakon végzett a Florida Állami Egyetemen, dolgozott a Coca-Colánál és a Red Bullnál is, majd 2015-ben Ohióba költözött, ahol közgazdász mesterdiplomát szerzett. A játékvezetésről azonban nem volt hajlandó lemondani. Hobbiszinten továbbra is űzte, mígnem elérkezett a várva-várt esély. – Láttam, hogy megnyíltak a szakmai lehetőségek, és úgy döntöttem, hogy belevágok a játékvezetésbe. Többet adott nekem, mint amire számítottam – folytatta Penso, aki azóta sorban gyűjtötte a szakmai elismeréseket. Nem indít fegyelmi eljárást a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) Shaun Evans videóbíró-asszisztens ellen. Az ausztrál sípmester Németország és Curaçao világbajnoki mérkőzésén (7-1) tett egy diszkriminatív, a fehér felsőbbrendűségre utaló szimbólummal összetéveszthető kézmozdulatot. Evans állítása szerint az egész csupán egy „tudatalatti rángás” következménye volt. 2020-ban ő lett az első nő, aki több mint 20 év után MLS-mérkőzést vezetett. 2021-ben a CONCACAF-zónában dolgozott, ő volt az első nő, aki világbajnoki selejtezőt vezetett. 2023-ban ő bíráskodott a női világbajnokság döntőjében. Tavaly ő volt az egyetlen nő a történelmi jelentőségű klubvilágbajnokságon. Kathryn Nesbitt doktori diplomával áll az oldalvonal mellett / Fotó: Getty Images A FIFA 2026-os világbajnokságra nevezett játékvezetői keretében Penso mellett a mexikói Katia Itzel García a másik női vezetőbíró . Rajtuk kívül még további négy asszisztens játékvezető kapott helyett az asszisztensekkel és VAR-bírókkal együtt összesen 170 fős csapatban . Közülük a 37 éves Kathryn Nesbitt talán még Pensonál is szokatlanabb utat választott. 2015-ben kémiadoktori fokozatot szerzett a Pittsburghi Egyetemen. Két év posztdoktori kutatás után a Towson Egyetemen dolgozott professzorként, mindössze két esztendővel később mégis mindent eldobott, hogy bírói karrierbe kezdjen . Egyike volt annak a hat női játékvezetőnek, akik már négy éve Katarban is dolgoztak, történelmet írt azzal, hogy ő lett az első, aki a férfitorna kieséses szakaszának egyik mérkőzésén (Anglia–Szenegál) asszisztensként dolgozhatott. Az amerikai játékvezetői hármas Brooke Mayoval kerek. Ő 2007 és 2010 között sportösztöndíjat kapott egy tennessee-i egyetemen, ahol a Golden Eagles csapatában játszott, miközben bíráskodott és edzősködött is. A főiskola után megpróbált egyensúlyt teremteni a tanári karrier és a játékvezetés iránt növekvő szenvedélye között. Ez olyannyira sikerült, hogy 2018-ban beválasztották a FIFA bírói testületébe, 2023-ban pedig már a női felnőttvébén dolgozhatott a Spanyolország–Anglia döntőben (1-0) is. – Habár úgy tekintenek ránk, mint egy átlagos trióra, akik kiérdemelték a helyüket ezen a világbajnokságon, tudom, hogy valami sokkal nagyobbat képviselünk. Az álmaid elérését semmi sem korlátozhatja, amíg hajlandó vagy áldozatot hozni, munkát befektetni és megragadni a lehetőséget – nyilatkozta Mayo, aki amikor nem a foci miatt utazgat a világban, akkor a coloradói Johnstownban él, ahol helyettesítő tanárként és középiskolai edzőként dolgozik. foci-vb 2026
Eredeti cikk megtekintése →