Megakadt a lendület az amerikai–iráni megállapodás körül
Economx
2026-06-19 06:38
J. D. Vance amerikai alelnök nem utazott Svájcba a korábban bejelentett iráni tárgyalásokra, így elmarad a tervezett aláírási ceremónia is - tájékoztatott a Fehér Ház. A korábbi hírek szerint Genfben az Egyesült Államok és Irán képviselői pénteken írták volna a közel-keleti fegyveres konfliktus lezárását célzó szándéknyilatkozatot.
A tájékoztatás szerint a technikai egyeztetések előkészítése még nem zárult le, a következő tárgyalási szakasz menetrendje továbbra sem végleges. Bár az amerikai delegáció készen áll az indulásra, a folyamat szervezése „nem egyszerű és nem kiszámítható”.
Csütörtökön korábban Vance bejelentette az Iránnal folytatandó tárgyalások következő szakaszának hivatalos kezdetét, miután megkötötték a két ország közötti ellenségeskedés megszüntetését célzó keretmegállapodást - írta az MTI.
A mára Svájcba, az amerikai alelnök részvételével tervezett ünnepség, a dokumentum hivatalos aláírását követően indult volna a tárgyalások következő szakasza. A szöveget mindkét fél már elektronikusan aláírta .
Vance korábban jelezte, hogy „ezen a hétvégén” Svájcba utazhat, de ezt nem tudja szavatolni. Irán részéről nem tettek közzé információt a küldöttség esetleges svájci útjáról.
Megosztom