← Vissza

news.bsdnet.hu

Megszületett az ítélet a horror youtuber ügyében, aki tömegmészárlást tervezett Budapesten

Blikk 2026-06-19 07:13
A 2011-es norvég terrortámadás elkövetőjét, Anders Behring Breiviket akarta felülmúlni az a Budapesten élő norvég férfi, akit korábban hazájában már több erőszakos és szexuális bűncselekmény miatt is elítéltek. A férfi az internetre feltöltött videóiban Magyarország elpusztításáról, valamint repülőterek és más közlekedési csomópontok elleni támadásokról beszélt. A büntetőügy most jogerősen lezárult: a bíróság fenntartotta a korábban kiszabott büntetést, amelynek része a 10 év Magyarország területéről történő kiutasítás is. Nagy Levente Newsroom újságíró Ezeket látta már? A Fővárosi Főügyészség 2025 januárjában emelt vádat ellene terrorcselekmény elkövetésével fenyegetés bűntette és gyermekpornográfia bűntette miatt. A Fővárosi Törvényszék első fokon, 2025. szeptember 22-én kihirdetett ítéletében bűnösnek mondta ki a férfit a vádban szereplő bűncselekmények elkövetésében. Ezért 10 év fegyházbüntetésre, valamint 10 év Magyarország területéről történő kiutasításra ítélte . A bíróság emellett elrendelte a vádlott által a YouTube videómegosztó platformon közzétett felvételek végleges hozzáférhetetlenné tételét is. A megállapított tényállás szerint a férfi 2023-ban magyarországi tartózkodási helyéről több, angol nyelvű videót tett közzé saját , nyilvánosan elérhető blogján a YouTube-on. A felvételekben nagy nyilvánosság előtt több ember megölésével fenyegetőzött abból a célból, hogy megfélemlítse a lakosságot. A videókat több százan tekintették meg . A vádlott emellett olyan pornográf tartalmú felvételeket is megszerzett és mobiltelefonján tárolt elfogásáig, amelyek tizenkettedik életévüket be nem töltött, illetve tizennyolc év alatti személyeket ábrázoltak a nemiséget súlyosan szeméremsértő módon. Az elsőfokú ítélet ellen a vádlott és védője felmentés érdekében fellebbezett. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a jogi minősítés pontosítását kezdeményezte, ugyanakkor indítványában az elsőfokú döntés helybenhagyását kérte a Fővárosi Ítélőtáblától. A Fővárosi Ítélőtábla 2026. június 16-án kihirdetett másodfokú ítéletében a terrorcselekménnyel fenyegetés bűntettét folytatólagosan elkövetett cselekménynek minősítette, ugyanakkor az első fokon kiszabott büntetést érdemben nem változtatta meg, így az ítélet jogerőre emelkedett. Az ügy előzménye, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodáját (KR NNI) a Terrorelhárítási Központ (TEK) értesítette arról: egy Budapesten élő norvég férfi olyan videókat tett közzé egy videómegosztó oldalon, amelyekben emberek megöléséről beszélt és erőszakos cselekményeket helyezett kilátásba. A jelzést követően a nyomozók azonnal megkezdték a felvételek elemzését, a férfi azonosítását, valamint a tervezett cselekménnyel kapcsolatos információk összegyűjtését. A hatóságok szerint a 45 éves norvég állampolgár videóiban arról beszélt, hogy túl akarja szárnyalni a 2011-ben Anders Behring Breivik által elkövetett , 77 ember halálát okozó terrortámadást. A felvételeken több fenyegető kijelentés is elhangzott. Egyebek mellett azt mondta: „Elveszek mindent, ami számít, ami értékes, elpusztítom az országot. Csak figyeljetek! Bárhol támadhatok. Repülő, reptér, vasúti pályaudvar, semmi nem probléma nekem. El fogom pusztítani az ártatlanokat.” A nyomozás során a magyar hatóságok felvették a kapcsolatot a norvég rendőrséggel is. A kapott tájékoztatás szerint a férfit hazájában korábban több alkalommal is elítélték különféle erőszakos és szexuális jellegű bűncselekmények miatt. tömeggyilkos
Eredeti cikk megtekintése →