Végünk, itt az első igazi hőhullám: brutális kánikula lesz az országban, másodfokú hőségriasztást rendeltek el szombattól
Blikk
2026-06-19 07:55
Érkezik az idei év első nagy hőhulláma, így másodfokú hőségriasztást rendeltek el az ország egész területére szombattól egészen keddig. A meteorológiai szolgálat és az országos tisztifőorvos szerint a tartós, extrém meleg rendkívüli módon megterhelheti a szervezetet, így a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a katasztrófavédelem azonnali óvintézkedésekre hívta fel a figyelmet. A hatóságok azt kérik, a legkritikusabb órákban mindenki kerülje a tűző napot, igyon bőséges folyadékot, és fokozottan figyeljen az egyedül élő idős hozzátartozókra, valamint a háziállatok biztonságára.
Nagy N. Alexandra
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján másodfokú hőségriasztást rendel el az ország egész területére 2026. június 20. (szombat) 00:00 órától 2026. június 23. (kedd) 24:00 óráig. A hirtelen felmelegedés különösen megterhelheti a szervezetet, ezért fontos, hogy időben felkészüljünk a kánikulára, és fokozottan figyeljünk idős hozzátartozóinkra és a saját egészségünkre is – figyelmeztet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Mint azt hangsúlyozzák, a nagy melegben fontos a folyadékpótlás, mivel a hőségben a szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat. Azt javasolják, lehetőleg vizet vagy cukormentes italokat válasszunk, emellett kerüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, valamint a zsíros ételek fogyasztását.
Fontos, hogy a rosszullétek megelőzése érdekében a legmelegebb órákban, jellemzően délelőtt 11–16 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon, és mellőzzük a megerőltető fizikai tevékenységeket. Az erős napsugárzás ugyanis napszúrást, súlyosabb esetben hőkimerülést vagy hőgutát okozhat. Ezek tünetei lehetnek a fejfájás, hányinger, szédülés, láz és tudatzavar. Ha ilyesmit tapasztalunk, azonnal húzódjunk hűvös, árnyékos helyre, hűtsük a fejünket, és fogyasszunk folyadékot, súlyosabb esetben pedig hívjunk mentőt.
A nyári kánikula – amely az előrejelzések szerint már ezen a héten betör az országba – közeledtével sokan előre rettegnek a forró éjszakáktól, amikor a hőmérséklet még naplemente után sem hajlandó csökkenni. Az alvás ilyenkor igazi kihívássá válik: forgolódás, izzadás, no, meg az a bizonyos érzés, hogy a hőség egyszerűen nem hagy nyugodni. De van egy jó hírünk! Egy egyszerű, költségmentes trükk segítségével pillanatok alatt lehűtheti a hálószobát, és ehhez mindössze egy törülközőre lesz szüksége.
Viseljünk világos, szellős ruhát, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, és használjunk magas faktorszámú napvédő készítményeket, valamint fényvédő ajakápolót is. A gyerekek és fiatalok számára minimum 30 faktorszámú, UVA- és UVB-védelmet biztosító fényvédő krém használata javasolt. Fontos, hogy árnyékban tartózkodjunk, és gondoskodjunk a lakás megfelelő árnyékolásáról, szellőztetéséről.
Nagyon fontos az is, hogy strandoláskor soha ne ugorjunk felhevült testtel a vízbe – lassan, fokozatosan hűtsük le magunkat. Az utcai szökőkutak vize nem alkalmas frissítésre, ezért inkább a párakapukat használjuk, vagy hűtsük magunkat például a csuklónkon vagy a tarkónkon.
A hirtelen felmelegedés még az egészséges szervezetet is megviselheti, azonban az idősek, a kisgyermekek, valamint a szív- és a keringési betegséggel élők érzékenyebben reagálhatnak a hőségre, ezért különösen figyeljünk rájuk. Érdemes naponta felhívni vagy meglátogatni az egyedül élő idős hozzátartozóinkat, ismerőseinket, és meggyőződni arról, hogy elegendő folyadékot fogyasztanak, illetve megfelelően tudják hűteni lakásukat.
Az év első hőhulláma különösen megterhelő lehet, mivel a szervezet még nem alkalmazkodott a tartós meleghez. A tudatos felkészülés és az óvintézkedések betartása segíthet abban, hogy könnyebben viseljük a nyárias időjárást.
Egy napon, vagy akár csak félárnyékban parkoló autó belső hőmérséklete ilyenkor a 70 Celsius-fokot is meghaladhatja, életveszélyes abban tartózkodni. Soha, egyetlen percre se hagyjunk gyermeket, idős embert vagy háziállatot parkoló autóban. Ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot.
Az állatok szervezetét is megterhelheti az extrém hőség / Fotó: Northfoto
Több vármegyében tűzgyújtási tilalom van érvényben, amely az erdőkre és azok kétszáz méteres körzetére vonatkozik. Ahol tűzgyújtási tilalom van elrendelve, ott az erdőkben és azok közelében még a kijelölt tűzrakóhelyen sem szabad tüzet gyújtani. A katasztrófavédelem weboldalán térképen lehet látni, hogy hol van éppen tilalom. A saját kertben nem tilos grillezni, bográcsozni, de a tüzet nem szabad felügyelet nélkül hagyni.
A hőségben ugrásszerűen megemelkedik a szén-monoxiddal összefüggő riasztások száma. A kánikulában csökken a kémények huzathatása, ezért a nyílt égésterű vízmelegítők környezetében szén-monoxid keletkezhet. Tavaly összesen 27 napon át volt érvényben hőségriasztás. Ez idő alatt 121 alkalommal vonultak a tűzoltók szén-monoxid miatt. A legtöbb riasztás tavaly június 26-án érkezett, összesen 27, amikor harmadfokú hőségriasztás volt érvényben.
A katasztrófavédelem weboldalán elérhető azon légkondicionált helyiségek listája , amelyeket bárki igénybe vehet.
Az aktuális hőségriasztásokkal és egyéb veszélyjelzésekkel kapcsolatos információk a katasztrófavédelem VÉSZ alkalmazásán keresztül valós időben elérhetők. Érdemes letölteni, hogy időben felkészülhessünk az extrém időjárási helyzetekre.
hőségriasztás