Katasztrofális kapituláció az iráni megegyezés Izrael szerint
Mandiner
2026-06-19 08:30
„Izrael csütörtökön ijesztő új valóságra ébredt, amikor hitetlenkedve megismerte Donald Trump amerikai elnök és Irán előzetes megállapodásának feltételeit, amely véget vetett az Iránnal folytatott háborúnak” – írja a New York Times .
Elemzők és tisztviselők szerint az amerikai-iráni megállapodás Izrael háborús céljainak egyikét sem tartalmazza, és vitathatatlanul mindegyik tekintetében rosszabb helyzetbe kerül emiatt a zsidó állam.
Az amerikai lap azt írja: az iráni kormány még radikálisabban és bátrabban kerül ki a háborúból – annak ellenére, hogy a konfliktus kezdetén, február végén gyakorlatilag lefejezték a perzsa állam vezetését. A megállapodás azon követelménye, hogy az amerikai erőknek harminc napon belül ki kell vonulniuk Irán „közelségéből”, azt jelenti:
A megállapodás a New York Times szerint semmit sem tesz Irán rakétaarzenáljának vagy Izrael ellenségeinek, például a libanoni Hezbollahnak és a jemeni húsziknak nyújtott támogatásának kontrollja érdekében.
Izrael számára még rosszabb, a libanoni hadsereg korlátozása és Izrael Libanonból való kivonulása is elő lett írva:
A több százmilliárd dollár, amit Irán a szankciók enyhítése, a befagyasztott eszközök feloldása vagy az újjáépítési segélyek formájában megkaphat, további fegyverkezés finanszírozását szolgálhatja Iránban és szövetségesei körében.
Az Izraelre leselkedő egzisztenciális fenyegetést – az iráni atomprogramot -, amelyet Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök pályafutása során megpróbált megsemmisíteni, és amely Amerika elsődleges oka volt az iráni háborúkhoz való csatlakozásra, az amerikai-iráni tárgyalások későbbi szakaszára halasztották.
– mondta Jákov Amidror, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója egy interjúban. David Horovitz, a The Times of Israel szerkesztője „katasztrofális kapitulációnak” nevezte egy véleménycikkben.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtökön csak röviden foglalkozott az amerikai-iráni megállapodással, mondván, hogy „további kihívások állnak előttünk”.
Hozzátette, hogy Izrael kitart végső célja mellett: „Iránnak nem lesznek atomfegyverei”.
Azt is megfogadta, hogy Izrael helyreállítja a biztonságot északon, a libanoni határ közelében. „Ehhez fenn kell tartani a biztonsági övezetet Dél-Libanonban: nem vonulunk ki onnan mindaddig, amíg Izrael biztonsági szükségletei ezt megkívánják”.
Fotó: AFP