← Vissza

news.bsdnet.hu

Rendkívüli felhatalmazást kaphat Kapitány István, egyetlen ember kezébe kerülhet a benzin ára

Index 2026-06-19 08:52
A kormány új szabályozással készül a hatósági üzemanyagárak kivezetésére, az erről szóló törvényjavaslat már az Országgyűlés elé került, és akár már a jövő héten döntés születhet róla. A parlament honlapján közzétett előterjesztés szerint a jövőben a kereskedelempolitikáért felelős miniszter rendeletben határozhatná meg a benzin és a gázolaj hatósági árát, ami új keretek közé helyezheti az üzemanyagpiaci árképzést. „Mivel a héten várhatóan már 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon, a kormány a mai ülésén arról döntött, hogy kezdeményezi a vonatkozó jogszabályok megváltoztatását az Országgyűlésnél, és a védett ár kivezetését” – ezt írta ki még szerda este Magyar Péter miniszterelnök a Facebookra, majd azt is hozzátette, a Tisza-kormány a jövedéki adó csökkentését fenntartja, ahogy a Mol is a csökkentett árréseket. A most benyújtott törvényjavaslat indoklása szerint a hatósági üzemanyagárak fenntartását eredetileg indokló nemzetközi energiapiaci körülmények mára kedvezőbbé váltak, ezért a kormány lehetőséget lát a védett árak megszüntetésére. Az előterjesztést Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter nyújtotta be az Országgyűlésnek és a jogszabály elfogadása gyorsan is megtörténhet. Ruff Bálint, a Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanis kezdeményezte, az üzemanyagárakra vonatkozó szabályozás, valamint a kőolaj- és kőolajtermék-készletezésről szóló törvény módosítását a parlament kivételes eljárásban tárgyalja. Ez azt jelenti, hogy az Országgyűlés már jövő kedden lefolytathatja a vitát, és akár szavazhat is a javaslatról. A Portfolió  szerint a javaslat nemcsak a jelenlegi hatósági árak kivezetéséről szól, hanem egy olyan szabályozási keretet is létrehozna, amely lehetővé tenné az állami beavatkozást rendkívüli piaci helyzetekben. Az előterjesztés alapján a kereskedelempolitikáért felelős miniszter, tehát Kapitány István a jövőben rendeletben állapíthatná meg a benzin és a gázolaj hatósági árát, amennyiben az üzemanyagpiaci viszonyok olyan mértékben változnának meg, hogy az indokolttá tenné a fogyasztók védelmét szolgáló intézkedéseket. A tervezet a hatósági árak betartásának ellenőrzését továbbra is az állami adó- és vámhatóság feladatává tenné. A szabályok megszegése esetén a NAV 100 ezer forinttól akár 150 millió forintig terjedő bírságot szabhatna ki, ismételt jogsértésnél pedig legfeljebb hat hónapra bezárathatná az érintett töltőállomást. A törvényjavaslat emellett átmeneti rendelkezéseket is tartalmaz a stratégiai készletek kezelésére. A már felszabadított biztonsági üzemanyagkészleteket továbbra is hatósági áron lehetne értékesíteni. A jelenlegi szabályok szerint a biztonsági kőolaj- és kőolajtermék-készletek kizárólag ellátási válsághelyzet, súlyos ellátási zavar vagy tüzelőanyag-hiány esetén használhatók fel miniszteri rendelet alapján. A javaslat több ponton is módosítaná a stratégiai üzemanyagkészletekre vonatkozó szabályokat. Az egyik legfontosabb változás, hogy pontosabban meghatározná, milyen kérdéseket szabályozhat a miniszter rendeleti úton. Az új rendelkezés szerint a tárcavezető dönthetne a felszabadított, de továbbra is a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség tulajdonában maradó készletek újraelosztásáról, valamint a készletek visszapótlása során alkalmazható legmagasabb árról is. Az állami adó- és vámhatóság feladata továbbra is a miniszteri rendeletben előírt kötelezettségek betartásának ellenőrzése maradna. Ha a NAV jogsértést állapít meg a felszabadított készletek felhasználásával kapcsolatban, 6 millió forinttól 15 millió forintig terjedő bírságot szabhatna ki az érintettekre. A tervezet emellett módosítaná azt is, hogy a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség kőolajszekciójának tagjai milyen sorrendben gyakorolhatják elővásárlási jogukat a felszabadított készletek esetében. A törvényjavaslat elfogadása esetén a jogszabály a kihirdetését követő napon lépne hatályba. Csütörtökön írtunk arról, hogy három hónappal a védett üzemanyagárak bevezetése után az új kormány már azok kivezetésére készül. A benzin és a gázolaj piaci ára fokozatosan közelít a hatóságilag rögzített szintekhez, miközben az olajárak visszaestek, a forint pedig jelentősen erősödött. A jelenlegi környezet már lehetővé teheti a rendszer megszüntetését jelentősebb áremelkedés nélkül, miközben az üzemanyagpiac fokozatosan visszatérhet a normál működéshez. A védett árak bevezetése az Orbán-kormány egyik leglátványosabb és leginkább kommunikált intézkedése volt, ami borzasztóan károsította a piaci folyamatokat. Az Orbán-kormány március 10-én vezette be a benzinre és a gázolajra vonatkozó védett árakat. Az intézkedés értelmében a magyar rendszámú járművek tulajdonosai legfeljebb 595 forintos literenkénti áron tankolhatnak 95-ös benzint, míg a gázolaj esetében a plafonár 615 forint literenként. Három hónappal később azonban már jól látszik, hogy a piaci folyamatok fokozatosan közelítették egymáshoz a hatóságilag rögzített és a szabadpiaci árakat. Csütörtökön a 95-ös benzin piaci átlagára 627 forint, a gázolajé pedig 639 forint lett literenként, vagyis az előbbi esetén 32 forintra, dízelnél pedig 24-re csökkent a különbség. A háttérben több, egymással összefüggő folyamat áll. Az árak mérséklődéséhez egyaránt hozzájárult a forint erősödése és a nemzetközi olajárak jelentős visszaesése. Március utolsó napjaiban még hordónként 120 dollár közelében mozgott a Brent típusú nyersolaj ára, a dollár árfolyama pedig a 340 forintos szint fölé emelkedett. Azóta mindkét tényező érdemben megváltozott: a Brent jegyzése jelenleg 78 dollár körül alakul, a dollár pedig nagyjából 304 forintot ér. Ez a kettős hatás jelentős mértékben enyhítette az üzemanyagok árképzésére nehezedő nyomást, és hozzájárult ahhoz, hogy a piaci árak fokozatosan közelebb kerüljenek a kormány által meghatározott szintekhez. (Borítókép: Kapitány István 2026. május 11-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)
Eredeti cikk megtekintése →