← Vissza

news.bsdnet.hu

Aggasztó mértékben terjed a sertéspestis Európában

Magyar Nemzet 2026-06-19 09:08
Nem túl megnyugtató adatok láttak napvilágot a minap: az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) járványügyi jelentése ugyanis arról számol be, hogy az unióban nőtt az afrikai sertéspestis (ASP) esetek száma tavaly az előző évhez képest. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a jelentésre hivatkozva azt írja : az Európai Unió rekordszintű ASP-felügyeleti tevékenységet folytatott: több mint 518 ezer házi sertésből és 618 ezer vaddisznóból vett mintát elemeztek. A passzív felügyelet a házisertéseknél észlelt afrikai sertéspestis esetek 84 százalékát, míg a vaddisznók esetében az esetek 73 százalékát tárta fel. Az EFSA szakértői azt javasolják, hogy az érintett tagállamok megfigyelési tevékenységük során továbbra is kiemelt figyelmet fordítsanak a passzív felügyelet fenntartására, azaz törekedjenek arra, hogy a gazdák a beteg, vagy elhullott állatokat haladéktalanul jelentsék. A növekedés első sorban a romániai esetek emelkedéséből adódott, amelyek 2025-ben az unió összes járványának 81 százalékát tette ki. További növekedést jelentettek A járványok többsége (91 százaléka) a száz sertésnél kevesebbet tartó telepeken fordult elő. Nyáron egyértelmű csúcs volt megfigyelhető, bár egyes tagállamokban ez kisebb mértékű, ugyanakkor elhúzódóbb volt az előző évekhez képest. Az Európai Unióban a vaddisznók körében előforduló afrikai sertéspestis-járványok száma 2021 óta a legmagasabb szintre emelkedett, összesen 11 036 esetet regisztráltak, ami 44 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A járványok közel egyharmadát Lengyelországban regisztrálták. A vizsgálatok nem mutattak közeli genetikai egyezést az Európában jelenleg keringő ismert afrikai sertéspestis-törzsekkel, és nem azonosítottak behurcolási forrást sem. Azonban Németországban egy újabb vírusbehurcolási esetet azonosítottak. Több országban – például Magyarországon, Olaszországban, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában – egyértelmű téli csúcs volt megfigyelhető a vaddisznók körében előforduló járványok tekintetében, míg más tagállamokban nem volt észlelhető következetes szezonális mintázat. A tavalyi év során Csehországban és Dél-Olaszországban sikeres regionális járványvédelmi kampányokat folytattak a vaddisznóállományokban terjedő betegség visszaszorítására. Hazánkban a közelmúltban is érkezett hír a betegségről. A Nébih laboratóriuma június 16-án a vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát. Járványügyi szempontból különösen fontos, hogy hol történt az eset, mivel az autópálya ebben a térségben eddig infrastrukturális védelmi vonalnak számított, hozzájárult a vaddisznóállomány mozgásának korlátozásához, és így a vírus természetes terjedését is lassította. A legújabb eset is alátámasztja az M1 és M3 autópályák térségére nemrég bevezetett fokozott járványvédelmi intézkedések indokoltságát. Az időben azonosított fertőzések ugyanis lehetőséget biztosítanak a járványügyi rendelkezések gyors megerősítésére, ezáltal csökkentve az ASP további terjedésének kockázatát.
Eredeti cikk megtekintése →