Valótlan állítások, apa nélkül felnövő gyerekek – Reagált a hat és fél év fegyházra ítélt világbajnok neje
Blikk
2026-06-19 09:09
Döbbenetet keltett a bírósági ítélet: első fokon hat és fél év fegyházbüntetésre ítélte a Szegedi Törvényszék Joób Márton világbajnok kenust, korábbi szegedi önkormányzati képviselőt bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt. Joób felesége a Facebookon reagált az ítéletre. Azt reméli, hogy másodfokon felmentik a férjét.
Halas Zoltán
Rovatvezető-helyettes (Sport)
Ezeket látta már?
A bíróság elsőfokú, tehát ne jogerős ítélete szerint a szabadságvesztés mellett a férfi 1,5 millió forintos pénzbüntetést is kapott , hét évre eltiltották a gazdasági társaságok vezetésétől, és 65 millió forintos vagyonelkobzást rendeltek el vele szemben.
Joób egy szórólapterjesztéssel és műsorújság kiadásával foglalkozó céget irányított. A vád szerint bűnszervezetet hoz létre az adófizetési kötelezettségek elkerülése érdekében. A szervezet Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyékben működött, és egy olyan céghálót alakítottak ki, amelyben a szórólapterjesztést végző alkalmazottakat strómanok nevére íratott társaságokhoz jelentették be, vagy egyáltalán nem regisztrálták őket. Ezek a cégek nem nyújtottak be adóbevallást, vagy ha igen, nem fizették meg az adót, és főként fiktív számlák kiállítására szolgáltak. A bűncselekmények leplezésére valótlan teljesítési igazolásokat állítottak ki, külön könyvelést vezettek, és a pénzt a céghálón keresztül átfuttatva készpénzben visszavették, miután levonták belőle a jutalékokat. Egyes vádlottak jutaléka meghaladta a 100 millió forintot. A bűnszervezet 2013 és 2017 között összesen 274 millió forint forgalmi adót nem fizetett be. Az ítélet indoklása során Gaudi Tibor tanácselnök bíró hangsúlyozta, a bűnszervezet működését a vádlottak vallomásai, szakértői vélemények, lehallgatások és a lefoglalt könyvelési anyagok egyértelműen alátámasztották.
Most a Joób family nevű Facebook-oldalon a korábbi sportoló felesége az alábbi írást hozta nyilvánosságra.
„6 év 6 hónap
Ez a nem jogerős elsőfokú ítélet, de akkor is felfoghatatlan.
Biztos, hogy észrevettétek, hogy Marci büntetőügyével kapcsolatban nem nyilatkoztunk meg az eljárás során. Ennek az az oka, hogy úgy gondoljuk, hogy nem ez a fóruma az igazságunk képviseletének, hanem a bíróság. Most azonban, hogy a média tele van az elsőfokú ítélettel, úgy érezzük, hogy nem tehetjük meg, hogy nem nyilvánulunk meg azok felé, akik szeretnek és támogatnak minket.
Az ügy érdemébe most sem szeretnék belemenni, hiszen több tízezer oldalnyi anyagot nem lehet összefoglalni néhány mondatban. Úgy gondolom, hogy az eljárás során mindent elmondtunk, igazoltunk, bizonyítottuk, és óriási csalódás, hogy ez sem volt elég ahhoz, hogy a felállított életszertűtlen vádirati koncepció megdőljön az elsőfokú bíróság előtt.
A vádhatékonyság Magyarországon az ügyészségi statisztikák szerint 99,1%. Ennyi az esélye annak, hogy ha valaki ellen vádat emelnek, akkor el is ítélik. Borzasztó ezt a saját bőrünkön tapasztalni" – írta.
"Tisztában vagyok a férjem valódi felelősségével, és hiszek abban, hogy az eljárás végére az igazságunk bebizonyosodik. De most nehéz. Lelkileg nagyon megterhelő volt a tegnapi nap. Ezt a feszültséget, bizonytalanságot immár hetedik éve hordozni hatalmas teher számunkra, folyamatos tudatosságot igényel, hogy az eljárás súlyát, az emberi csalódásokat (hogy olyan emberek fordultak a férjem ellen, akiket ő segített), az ügyészi indítványt, ami arra irányul, hogy a gyermekeink apa nélkül nőjenek fel, a valótlan állítások gyötrését és az igazságtalanságot ki tudjuk zárni annyira, hogy vinni tudjuk a hétköznapokat és hogy a gyerekeink kiegyensúlyozott szüleiként meg tudjunk felelni. Ez nagyon nehéz.
A bántásokkal együtt tudnunk élni, ez mindenkinek a maga felelőssége.
Köszönöm azoknak, akik ebben a nehéz időszakban támogatnak és bíztatnak bennünket, imádkoznak értünk. Vannak pillanatok, amikor ez több erőt adott és ad nekünk, mint gondolnátok. KÖSZÖNJÜK!
Joób Dóri” – zárta sorait az első fokon elítélt bajnok felesége.