← Vissza

news.bsdnet.hu

Már a jövőhéten megszűnhet az üzemanyagok védett ára, de olyan törvény jön, hogy ez nem is fog számítani

Blikk 2026-06-19 09:42
Az Országgyűlés előtt van a hatósági üzemanyagárak kivezetését célzó javaslat, így az 595 forintos benzin és a 615 forintos dízel korszakának vége lesz. Legalábbis addig, amig el nem kezd újra az égbe szökni az olaj ára. A kormány a védett ár fedőnevű fegyvert nem selejtezi le, csak visszadugja a tokjába: megbízzák ugyanis a kereskedelempolitikáért felelős minisztert, jelenleg ez a személy Kapitány István, hogy rendeletben határozza meg a benzin és a gázolaj hatósági árát, amennyiben arra szükség van. Ez eleve visszatartó erő lehet, ha a kereskedők extra áremeléseket akarnának végrehajtani. Tehát igazából ilyen szempontból mindegy, hogy jelenleg épp vane védett üzemanyagár, vagy sem. Fekete Lajos Főszerkesztő-helyettes Ezeket látta már? Ahogy megírtuk, szerdán este Magyar Péter közölte , hogy mivel már a héten tovább csökkenhet az üzemanyagok ára, ezért a kormányülésen arról döntöttek, hogy kezdeményezik a védett ár kivezetését. hozzátette, hogy mivel a Mol csökkentette az árréseket, ezért a kormány is fenntartja a jövedéki adó csökkentését Az új törvényjavaslat szerint a védett ár bevezetését indokló körülmények megváltoztak, ezért lehetőség van annak megszüntetésére. A Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter által benyújtott tervezet elfogadása a Tisza kétharmadnál is magasabb többségével gyorsan végbemehet az országgyűlésben. Kezdeményezték ugyanis az üzemanyagárakra vonatkozó szabályozás, valamint a kőolaj- és kőolajtermék-készletezésről szóló törvény módosítását, mégpedig kivételes eljárásban, vagyis erről akár már kedden szavazhat az országgyűlés - írja az Index . A javaslat azonban nem csak a hatósági ár kivezetéséről szól. A kormány ugyanis nem szeretné elengedni a lehetőséget, hogy baj esetén beavatkozzon a piaci folyamatokba, a lakosság védelmében. Lehetővé tennék ugyanis, hogy az illetékes miniszter, vagyis jelenleg Kapitány István a jövőben rendeletben állapíthassa meg a benzin és a gázolaj hatósági árát, ha a szükség úgy hozza. Ha születik ilyen rendelet a jövőben, annak betartatása, ellenőrzése továbbra is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal feladata lenne és 100 ezer forinttól 150 millió forintig terjedő bírságot szabhatnának ki, fél évre a rentinens kutat be is zárathatnák. A törvényjavaslatban van még más is: a biztonsági üzemanyagkészletből felszabadított mennyiséget mindentől függetlenül továbbra is a jelenlegi védett áron lehetne eladni, amíg a készlet tart. Módosítanák a stratégiai üzemanyagkészletekre vonatkozó szabályokat is, pontosabban meghatároznák, milyen kérdéseket szabályozhat a miniszter rendeletekkel: a miniszter dönthetne a felszabadított, de továbbra is a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség tulajdonában maradó készletek újraelosztásáról, és a készletek visszapótlása során alkalmazható legmagasabb árról is. Gulyás Gergely, az előző kormány Miniszterelnökséget vezető minisztere , fideszes képviselő szerint hiba a hatósági árak kivezetése, mert az olaj ára bármikor újra meglódulhat. A Tisza-kormány vélhetően épp ezen veszély miatt nyújtott be olyan törvényjavaslatot, amiben, mint, ahogy fentebb írtuk, a szakminiszter beavatkozhatna az árak elszabadulása esetén. Egyébként a védett árnak jelen helyzetben nincs komoly jelentősége. Az Auchan például június 15-e óta a sima 95-öst és a normál dízelt már a védett árnál is 20 forinttal olcsóbban adja. Nyilván ez részükről egy jó marketingfogás, de a fogyasztók szeretik az ilyesmit. üzemanyag
Eredeti cikk megtekintése →