Ezeket a tárgyakat nem szabad az autóban hagyni a tűző napon
Blikk
2026-06-19 09:29
Megint eljött az év azon időszaka, amikor el kell viselnünk a brutálisan forró napokat, amelyek az autóink belsejét olyan kemencévé változtatják, amelyben akár egy pulykát is meg lehetne sütni. Mostantól különösen óvatosnak kell lennünk, amikor kiszállunk a kocsiból, és bemegyünk a boltba. Attól függően, hogy mit viszünk magunkkal, érdemes lehet még egyszer gyorsan ellenőrizni, mit hagytunk hátra abban a forró autóban.
Nagy N. Alexandra
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Érkezik az idei év első nagy hőhulláma, így másodfokú hőségriasztást rendeltek el az ország egész területére szombattól egészen keddig. Egy napon, vagy akár csak félárnyékban parkoló autó belső hőmérséklete a kánikulában a 70 Celsius-fokot is meghaladhatja, így vannak olyan bizonyos mindennapi használati tárgyak, amik használhatatlanná, sőt akár életveszélyes, robbanó csapdává is válhatnak, ha ott felejtjük őket a forró kocsiban. Nemcsak a hanyagul bedobott spray-kkel és akkumulátorokkal kell óvatosnak lennünk: a tűző napon a gyógyszerek is hamar hatástalanná válhatnak, a hűtetlen élelmiszereken percek alatt megduplázódhatnak a baktériumok, de még a műanyag palackokat sem biztonságos a járműben hagyni.
Olyan edzőtáskát tart az autójában, amiben dezodor vagy hajlakk van? Ez forró napokon könnyen katasztrófához vezethet az úgynevezett ideális gáz törvénye miatt: a hőmérséklet emelkedésével párhuzamosan a gáz nyomása is növekszik, ami azt jelenti, hogy minél hosszabb ideig marad a flakon a forró autóban, annál nagyobb az esélye annak, hogy felrobban.
Nyáron szinte minden autóban lapul egy palack víz. Hosszú utaknál vagy a kánikulában ez kényelmes és praktikus megoldás, csakhogy kevesen gondolnak bele, mi történik a műanyag palackkal, ha órákon át süti a nap az autót.
Ez nem csak elmélet: néhány évvel ezelőtt az amerikai Washington államban egy műszerfalon hagyott hajlakk olyan erővel felrobbant a tűző napon, hogy áttörte az autó szélvédőjét. Szerencsére a történtek idején senki sem ült az autóban, ám az Egyesült Királyságban egy férfi súlyosan megsérült, és bőrátültetésre szorult , miután a kisteherautója ülésén felrobbant egy festékszóró doboz. Bár a címkék szerint nem szabadna ezeket 120 Fahrenheit (kb. 49°C) felett tárolni, a felmelegedett autók belsejében lévő hőmérséklet ezt könnyen meghaladhatja. Érdemes ezért a hasonló flakonokat hűvös, sötét helyen tartani.
A szélsőséges hőhatás csökkenti a gyógyszerek hatékonyságát is. Az aszpirin lebomolhat, a hormon tartalmú készítmények hatása jelentősen legyengülhet, a gélkapszulák pedig összeragadhatnak, ha forró autóban hagyjuk őket. De ez még nem minden: az antibiotikumok egyik csoportja, a tetraciklinek kémiai átalakulás esetén akár vesekárosodást is okozhatnak a szervezetben, az inzulin vagy a szívbetegek által használt nitroglicerin pedig teljesen hatástalanná válhat az extrém melegben. Általános szabály, hogy a gyógyszereket nem szabad 86 Fahrenheit (kb. 30°C) feletti hőmérsékleten tartani , így még a kesztyűtartóban sincsenek feltétlenül biztonságban.
A gyógyszerek is hatástalanná válhatnak a forró autóban / Fotó: Northfoto
Bár sokan hajlamosak vagyunk arra, hogy az okostelefonunkat az autóban hagyjuk, amikor bemegyünk a boltba, a hőség a telefonokat, laptopokat, tableteket és fülhallgatókat is jelentősen károsíthatja . Az Apple és a Samsung iránymutatása szerint a készülékeket legfeljebb 95 Fahrenheites (35°C) környezeti hőmérsékletig szabad használni. Ha ezek az eszközök túlmelegednek, bizonyos funkciók lefagyhatnak, a kijelző elsötétülhet, a töltés leállhat és az alkalmazások működése is lelassulhat.
Érkezik az idei év első nagy hőhulláma, így másodfokú hőségriasztást rendeltek el az ország egész területére szombattól egészen keddig. A meteorológiai szolgálat és az országos tisztifőorvos szerint a tartós, extrém meleg rendkívüli módon megterhelheti a szervezetet, így a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a katasztrófavédelem azonnali óvintézkedésekre hívta fel a figyelmet. A hatóságok azt kérik, a legkritikusabb órákban mindenki kerülje a tűző napot, igyon bőséges folyadékot, és fokozottan figyeljen az egyedül élő idős hozzátartozókra, valamint a háziállatok biztonságára.
Emellett hőség hatására az elemek és a lítium-akkumulátorok (amelyek a telefonokban, hordozható töltőkben, e-cigarettákban vannak) is veszíthetnek a kapacitásukból, szivároghatnak, megrepedhetnek, sőt füstölhetnek és tüzet is okozhatnak az utastérben. A Panasonic szerint az akkumulátorok felső biztonsági határa 113 Fahrenheit (kb. 45°C ).
A romlandó élelmiszereken szaporodó baktériumok – mint a Staphylococcus és a Salmonella – száma a forró autóban akár 20 perc alatt is megduplázódhat. Az amerikai hatóságok szerint a 40 és 140 Fahrenheit (kb. 4°C és 60°C ) közötti tartomány a kritikus veszélyzóna. Ha a kinti hőmérséklet meghaladja a 90 Fahrenheitet (kb. 32°C ), az élelmiszert legfeljebb egy óráig szabad a kocsiban hagyni hűtés nélkül. Különösen igaz ez a nyers húsokra, a meg nem mosott gyümölcsökre és zöldségekre, felvágott dinnyékre, pasztőrözetlen tejtermékekre, gyümölcslevekre és a nyers tésztákra.
A romlandó élelmiszereken szaporodó baktériumok száma a forró autóban akár 20 perc alatt is megduplázódhat / Fotó: Northfoto
Ha a söröket erős napfénynek tesszük ki az autóban, az UV-sugarak miatt kén keletkezik bennük, és a sör igencsak bűzőssé válik, de a borok és pezsgők sem járnak jobban: egy brit nő autójában felejtett üveg Prosecco felrobbant, és több mint 3000 dolláros (kb. 1 millió forintos) kárt okozott a Drinks Business beszámolója szerint. Ez a legrosszabb eset, de ha nem is robban fel, a hőség könnyen „megfőzheti” a bort, ami teljesen tönkreteszi az ízét. Ráadásul az alkohol tartalmú kézfertőtlenítők és tisztítószerek is könnyen meggyulladhatnak a zárt utastérben.
A műanyag vizes palackokat sem biztonságos a forró autóban hagyni. A PET-palackokból a 158 Fahrenheites (kb. 70°C ) extrém hőségben az egészségünkre ártalmas antimon szivároghat a vízbe. Emellett a vízzel teli palackok könnyen lángra lobbanthatják az autó ülését.
Ami még ezeknél is fontosabb
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra figyelmeztet, soha, egyetlen percre se hagyjunk gyermeket , idős embert vagy háziállatot parkoló autóban. Ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot!
kánikula