← Vissza

news.bsdnet.hu

Tetőzik a kánikula, alattomos veszélyre figyelmeztet a rendőrség

Magyar Nemzet 2026-06-19 10:16
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján másodfokú hőségriasztást rendel el az ország egész területére 2026. június 20. (szombat) 00:00 órától 2026. június 23. (kedd) 24:00 óráig – írta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közös közleményében. Emlékeztettek, hogy a hirtelen felmelegedés különösen megterhelheti a szervezetet, ezért fontos, hogy időben felkészüljünk a kánikulára, és fokozottan figyeljünk idős hozzátartozóinkra és a saját egészségünkre is. A nagy melegben fontos a folyadékpótlás, mivel a hőségben a szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat. Lehetőleg vizet vagy cukormentes italokat válasszunk, kerüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, valamint a zsíros ételek fogyasztását. A rosszullétek megelőzése érdekében a legmelegebb órákban, jellemzően délelőtt 11 és 16 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon, és mellőzzük a megerőltető fizikai tevékenységeket – írták, hozzátéve, hogy az erős napsugárzás napszúrást, súlyosabb esetben hőkimerülést vagy hőgutát okozhat. Tünetei lehetnek a fejfájás, hányinger, szédülés, láz és tudatzavar. Ilyenkor azonnal hűvös, árnyékos helyre kell húzódni, a fejet hűteni, és folyadékot kell fogyasztani, súlyosabb esetben mentőt kell hívni - írták. Viseljünk világos, szellős ruhát, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, és használjunk magas faktorszámú napvédő készítményeket, valamint fényvédő ajakápolót is. A gyerekek és fiatalok számára minimum 30 faktorszámú, UVA és UVB-védelmet biztosító fényvédő krém használata javasolt. Fontos, hogy árnyékban tartózkodjunk, és gondoskodjunk a lakás megfelelő árnyékolásáról, szellőztetéséről - áll a közleményben. Megemlítették azt is, nagyon fontos, hogy strandoláskor soha ne ugorjunk felhevült testtel a vízbe – lassan, fokozatosan hűtsük le magunkat. Az utcai szökőkutak vize nem alkalmas frissítésre, ezért inkább a párakapukat használjuk, vagy hűtsük magunkat például a csuklónkon vagy a tarkónkon. - tették hozzá. Az év első hőhulláma különösen megterhelő lehet, mivel a szervezet még nem alkalmazkodott a tartós meleghez. A tudatos felkészülés és az óvintézkedések betartása segíthet abban, hogy könnyebben viseljük a nyárias időjárást. Kiemelték azt is, hogy egy napon, vagy akár csak félárnyékban parkoló autó belső hőmérséklete ilyenkor a 70 Celsius-fokot is meghaladhatja, életveszélyes abban tartózkodni. Soha, egyetlen percre se hagyjunk gyermeket, idős embert vagy háziállatot parkoló autóban. Ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot – áll a közleményben. A hőhullámmal kapcsolatban Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédõ Egyesület vezetõje is néhány hasznos tanáccsal segíti a felelõs állattartókat a kánikula idején. Kitért rá, hogy a forró beton, a tűző napsütés és a nem megfelelõ folyadékellátás könnyen veszélyes helyzetet teremthet kedvenceink számára. Azt tanácsolta például, hogy hosszabb sétákat és a játékot a kora reggeli vagy a késõ esti órákra időzítsék, illetve, hogy füves területen sétáltassuk kutyánkat, hogy megóvjuk a tappancsait az égési sérülésektõl. A nagy melegben legyen biztosítva az állatoknak friss, tiszta ivóvíz, illetve soha ne hagyják az állatot parkoló autóban, mert az életveszélyes lehet.
Eredeti cikk megtekintése →