← Vissza

news.bsdnet.hu

A kutatók arra szavaztak, hogy visszatérjenek az akadémiához az ELTE-től

HVG 2026-06-19 11:11
A kutatóközponti dolgozók szinte egyöntetűen arra szavaztak, hogy a HUN-REN kutatóhálózatból leválasztott és tavaly nyáron az ELTE részévé vált négy kutatóközpont – a Humán Tudományok Kutatóközpontja, a Nyelvtudományi Kutatóközpont, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont és a Társadalomtudományi Kutatóközpont – váljon ki az egyetem szervezeti rendjéből és irányítása alól – írja a Népszava a rektor levelére hivatkozva. Darázs Lénárd még májusban kezdeményezett véleménynyilvánító szavazást az egyetemhez csatolt kutatóközpontok jövőjével kapcsolatban, miután az ott dolgozók kifejezték, hogy szeretnének visszakerülni a Magyar Tudományos Akadémiához. Az MTA kutatóhálózatát 2019-ben csatolta el a kormány az érintettek tiltakozása ellenére. Így jött létre az Eötvös Loránd, majd névváltoztatással a HUN-REN Kutatási Hálózat. A közelmúltban ezt is tovább darabolta az Orbán-kormány: mielőtt rendezte a fizetéseket, kiszakította belőle a négy bölcsész és társadalomtudományi kutatóközpontot . Ezek az ELTE-nél landoltak. Az ügy azért sem zárult le, mert az intézetek ingatlanai ma is az MTA tulajdonában vannak. A Népszava cikke szerint az ELTE rektorának mostani levele azt mutatja, nem fog akadályt gördíteni az elé, hogy a humán kutatóközpontok újra visszakerüljenek a kutatóhálózat kötelékébe, azonban ezek jövőjéről még nem született politikai döntés. Tanács Zoltán miniszter és az MTA új elnökének, Pósfai Mihálynak a nyilatkozatai alapján viszont nagy rá az esély, hogy valamilyen formában visszakerülhetnek az Akadémiához. https://hvg.hu/itthon/20260526_tanacs-zoltan-a-hun-ren-jelenlegi-vezetesevel-nem-kepzelheto-el-a-kutatohalozat-megujitasa Nyitóképünkön az ELTE Hun-Ren kutatói hálózatának tavalyi tüntetése. Fotó: HVG/Fazekas István.
Eredeti cikk megtekintése →