← Vissza

news.bsdnet.hu

Itt az olimpiai bizottság válasza – ezért lehet MOB-tag az uszodák világából száműzött Szilágyi Zoltán

Blikk 2026-06-19 11:17
Döbbenetet és hatalmas felháborodást váltott ki, hogy Szilágyi Zoltánt beválasztották a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tagjai közé. Szilágyi fájdalmas és kínos ügy főszereplője volt néhány évvel ezelőtt, lánya, az Eb-ezüstérmes úszó, Szilágyi Liliána azzal vádolta, hogy testileg, lelkileg és szexuálisan is bántalmazta édesapja már gyerekkorától kezdve. A férfit hosszas vizsgálódás után nemkívánatos személynek nyilvánították az uszodás világában. A MOB a Blikk kérésére ismertette álláspontját. Halas Zoltán Rovatvezető-helyettes (Sport) Ezeket látta már? Hosszú hónapokon át fájdalmas témát adott a Szilágyi ügy, 2021 végén Liliána a Facebookon közzétett bejegyzésében számolt be részletekről. „Bántalmazott az apám. Testileg. Lelkileg. Szexuálisan. Gyermekkoromtól kezdve. Folyamatosan és kiszámíthatatlanul, ha épp olyan kedve volt, élvezve a hatalmának a gyakorlását felettem. Legyen szó testi fenyítésről, megfélemlítésről, szeretet és figyelem megvonásról, avagy szexuális visszaélésről. Az apám akinek hosszú éveken keresztül bármit megtettem volna, hogy elfogadjon, hogy szeressen, míg nem rájöttem, egy tökéletes illúzióban élek” - írta. A közvéleményt sokkolta az eset, pereskedés és vizsgálódás következett, utóbbi végén 2022-ben a Magyar Úszószövetségtől (MÚSZ) a vizsgálóbizottság elnöke, Papp Gábor, elárulta, „meggyőződtek róla, hogy az úszónő állításai sajnos megfelelnek a valóságnak.” A szövetség szerint azt a következtetést támasztotta alá egy jogerős bírósági ítélet, amely kimondta, hogy „ Szilágyi Zoltán Szilágyi Liliána irányában agresszív viselkedést tanúsított, és kisebbik lánya, Szilágyi Gerda fejlődését akadályozza, illetve a meghallgatott személyek beszámolói. ...Liliána 2016-ban pszichológusának már beszámolt a bántalmazásokról. Volt olyan válogatott úszó is, aki a meghallgatások során sírva erősítette meg Liliána állításait . A szexuális bántalmazás vádja kapcsán ugyanakkor nem foglalt állást a bizottság.” Szilágyi Zoltánt beválasztották a MOB-tagok közé – a Magyar Sportjogász Tárdsaság delegálta / Fotó: Pozsonyi Zita Az elnökség végül úgy döntött, Szilágyi Zoltán ellenkező döntésig nem kívánatos személy a MÚSZ rendezvényein. Az elnökség elítéli, sportemberhez méltatlannak tartja a magatartását. Ilyen előzmények után került be a MOB elnökségi tagjai közé a férfi. Mosolygós fotója ott látható sportlegendák, nagy bajnokok, igazi példaképek társaságában... Az ügy kapcsán elküldtük kérdéseinket a Magyar Olimpai Bizottságnak, a kapott választ szó szerint, változtatás nélkül közöljük. „A Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlésének tagjait nem a MOB választja, hanem a delegálásra jogosult szervezetek delegálják őket. Dr. Szilágyi Zoltánt a Sportjus Magyar Sportjogász Társaság delegálta. A MOB megvizsgálta a jogszabályokban és az alapszabályban rögzített tagsági kritériumokat (így többek között a büntetlen előélet tényét), amelyeknek Dr. Szilágyi Zoltán megfelelt. Azon túl, hogy megvizsgálja a jogszabályokban és az alapszabályban rögzített feltételek teljesülését, a jelenleg hatályos alapszabály értelmében a MOB-nak nincs sem felülvizsgálati, sem vétójoga. Az ügy kapcsán, a jövőbeni hasonló helyzetek elkerülése érdekében Gyulay Zsolt, a MOB elnöke alapszabály-módosítást kezdeményez, az eddigi kizáró okok alábbi kiegészítésével: »Nem lehet a Magyar Olimpiai Bizottság tagja, aki a delegálás időpontjától számított öt éven belül etikai vétséget követett el, illetve nem lehet a MOB tagja a kiszabott büntetés időtartamára, akinek a terhére jogerősen sportfegyelmi vétség elkövetése került megállapításra.« Nem lehet továbbá a MOB tagja az sem, aki az olimpiai eszme és az olimpizmus alapelveivel ellentétes magatartást tanúsított, mely kizáró ok megállapításáról a MOB Etikai Bizottságának javaslatára az Elnökség határoz.” A bizottság az utóbbi két kiegészítést alighanem éppen az új tag felvétele miatt kívánja az alapszabályát módosítani. Persze az is nagy kérdés, hogy Szilágyihoz hogyan viszonyul a tagság, kivetik-e maguk közül – egyáltalán van-e erre törvényi lehetőség? Az biztos, hogy a tagfelvétele kínos a MOB-nak, de arra aligha lenne érdemes nagy pénzben fogadni, hogy beválasztása után önmagától látná be, helyesebb lenne távoznia a Magyar Olimpiai Bizottságból.
Eredeti cikk megtekintése →