Visszaszorult a sok reklámszpot, de a TV2 hozta a legtöbb új reklámot
Mediapiac
2026-06-19 12:00
Több alkalommal is burkolt kereskedelmi közleményt adott közre egy internetes sajtótermék, az NMHH Médiatanácsa ezért szankcionálta a médiatartalom szolgáltatóját. A testület górcső alá vette a legnagyobb eléréssel rendelkező televíziók szponzorációs gyakorlatát is.
Újra vizsgált és szankcionált az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa.
A Médiatanács közlése alapján a burkolt kereskedelmi közlemény tilalmára vonatkozó törvényi rendelkezést a kisalföld.hu internetes sajtótermék idén februárban 5 alkalommal megsértette – tudatta az nmhh.hu .
Az NMHH által vizsgált cikkekbe a médiatartalom-szolgáltató úgy integrált reklámértékű információkat, hogy nem jelezte ezek reklámjellegét. A Médiatanács figyelmeztette és kötelezte a kisalföld.hu-t, hogy a határozat közlésétől számítva haladéktalanul tegyen eleget a jogszerű magatartás követelményének, s a jövőbeni jogsértésektől tartózkodjon.
Az NMHH évente végez ellenőrzést, megvizsgálva, hogy az újonnan megjelenő reklámok, amelyeket a leginkább nézett televíziók közölnek, megfelelnek-e a médiatörvény rendelkezéseinek.
A hatóság 2025. január 1. és december 31. között 5201 új reklámszpotot regisztrált, 82 televízió műsorkínálatában – ez a szám 7,7 százalékkal kevesebb, mint az előző esztendőben.
Ahogyan ez a korábbi években is így volt, a reklámozás 2025-ben is ősszel volt a legerőteljesebb – októberben és novemberben érte el a csúcspontját a Black Friday és a karácsonyi akciók okán.
A hirdetések 35,8 százaléka termékeket, 60,6 százaléka szolgáltatásokat reklámozott.
A reklámok zömét a kereskedelmi és a gyógyhatású készítményekhez kapcsolódó szektor szereplői kínálták (44,4 százalék, illetve 15,2 százalék), a kifejezetten kiskorúaknak szóló hirdetések aránya pedig 2,1 százalékot tett ki 2025-ben.
Azok a reklámszpotok, amelyek kiemelten hazai termékeket, szolgáltatásokat népszerűsítenek, rendre kis szeletet hasítanak ki a reklámtortából. Ez az arány tavaly az előző évhez képest is némileg mérséklődött (2024-ben 9,7 százalék volt, 2025-ben 8,4 százalék).
Rendszeresen vizsgálja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa piacfelügyeleti tevékenysége keretében a legnagyobb eléréssel bíró televíziók támogatási gyakorlatát.
A vizsgálati minta állandó szereplőjének számítanak az országos kereskedelmi televíziók – RTL, TV2 -, amelyek a legnagyobb közönséget tudhatják a magukénak, illetve a Duna közszolgálati médiaszolgáltatás.
A hatóság a fentiek mellett 1-1 hónap erejéig figyelemmel kísérte az ATV Spirit, a Comedy Central, a Cool, a Film4, a Life TV, az M4 Sport, az RTL HÁROM, a Spíler1 TV, a Viasat 3, a Viasat 6, a Super TV2, valamint az M2 szponzorációs tevékenységét is.
A vizsgált időszakban 1708 szponzorcég 2452 különböző támogatói szpotban tett közzé üzeneteket, ezeket összesen 108 014 alkalommal jelenítették meg a képernyőn.
A legtöbb támogatói üzenet 2025 májusában jelent meg (14 530 szpot), míg a legkevesebbet 2025 januárjában lehetett látni – 5446 szpotot.
A médiaszolgáltatások közül, amelyek a legnagyobb eléréssel rendelkeznek, éves szinten a TV2 59 051, az RTL 27 737, a Duna 10 170 támogatói üzenetet adott közre. Vagyis, a TV2 több mint kétszer annyi szponzorációs szpotot jelenített meg, mint az RTL.
A TV2 átlagosan 8,9 percenként, az RTL 18,9 percenként, a Duna pedig 51,7 percenként adott közre támogatói üzenetet a képernyőn.
Ugyanakkor a szponzori üzenetek száma mérséklődött a 2024-es évhez viszonyítva mindhárom vizsgált médiaszolgáltatás esetében – összességében 9,5 százalékkal – írta meg az nmhh.hu.