Sulyok Tamás aláírta a miniszterelnöki korlátozást, de komoly aggályokat is megfogalmazott
Index
2026-06-19 12:26
Sulyok Tamás pénteken közzétett közleményében reagált az Alaptörvény tizenhatodik módosítására, amelyet az Országgyűlés június 15-én fogadott el. Az új szabály kimondja, hogy a jövőben nem választható meg miniszterelnöknek az, aki összesen – akár megszakításokkal együtt – már legalább nyolc évig betöltötte ezt a tisztséget.
Sulyok Tamás közölte: alkotmányos kötelezettségének megfelelően aláírta a módosítást és elrendelte annak kihirdetését a Magyar Közlönyben. A köztársasági elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy hatásköre kizárólag az eljárási szabályok vizsgálatára terjed ki, tartalmi felülvizsgálatra nincs lehetősége.
A közleményben azonban egyértelművé tette: a szabályozás rendkívüli.
Mint fogalmazott, „a választott szabályozási megoldás európai és világviszonylatban is szinte egyedülállónak tekinthető”. Arra is kitért, hogy parlamentáris rendszerekben a kormányfő legitimitása hagyományosan a parlamenti többség bizalmán alapul, ezért ilyen típusú időkorlátot korábban sem Magyarországon, sem más európai parlamentáris demokráciákban nem tartottak szükségesnek.
Sulyok szerint a miniszterelnök megválasztása a népakarat egyik legfontosabb közvetett megnyilvánulása, így a ciklusok korlátozása egyben ennek a döntési szabadságnak a korlátozását is jelenti.
A mostani lépés előzménye, hogy az államfő korábban az Alkotmánybíróság elé vitte az ügyet. Ahogy az Index megírta, az Alkotmánybíróság példátlan gyorsasággal tűzte napirendre az indítványt: a beadvány június 11-én érkezett, és már június 22-én tárgyalják is. Ez komoly politikai vitát váltott ki, a Tisza Párt szerint ugyanis az AB-nak nincs hatásköre az Alaptörvény tartalmi vizsgálatára.
A vita tehát korántsem ért véget: miközben a módosítás immár hivatalosan is életbe léphet, az alkotmányos és politikai következmények még napokig, sőt hetekig napirenden maradhatnak.
(Borítókép: Sulyok Tamás 2025. március 21-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)