Óriási botrány az egri egyházi iskolában: 17 éves diáklánnyal létesített intim kapcsolatot egy tanár – rendőrségi eljárás, fegyelmi, felfüggesztés
Blikk
2026-06-19 13:00
Amikor kirobbant a botrány, hogy egy egri gimnázium tanára - akinek a felesége is a tantestület tagja - viszonyt folytat egy még 18 évét be nem töltött diáklánnyal. A tanár úr felmondott, azt hitte, ezzel lesz intézve az ügy. Nem sikerült, az iskola nem fogadta el, hogy a tanár úr csak úgy leléphessen a felelősségre vonás elől, fegyelmi eljárást indítottak ellen és rendőrségi feljelentést is tettek az ügyben. A pedagógus munkaviszonyát felfüggesztették, az iskolába nem mehet be, a tanítványaival nem léphet kapcsolatba, kilencedikes osztálya is is új osztályfőnököt kapott.
Végh Attila
Bűnügyi újságíró, oknyomozó riporter
Ezeket látta már?
Furcsa üzenetet kaptak egy hete az egri Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium egyik kilencedikes osztályába járó diákjainak szülei. Karóczkai Júlia főigazgató asszony azt jelezte a szülőknek az iskola egyik hivatalos közösségi felületén, hogy az osztályfőnök oktatási tevékenységét az intézmény azonnali hatállyal felfüggesztette, mivel a tanár súlyos etikai vétséget követett el tanulók sérelmére.
- Szülői fórumot is összehívtak pár nap múlva az ügyben, ahol kiderült, a tanár úr ellen már több panasz is érkezett - mondta a Blikknek egy gárdonyis szülő, Dezső, akinek a gyermeke nem a tanár úr osztályába járt, de a diákok között már téma volt a pedagógus minősíthetetlen viselkedése. - A tanár úr sértegette a gyerekeket, kigúnyolta, becsmérelte őket, ha valakinek nem sikerült valami feladat megalázta a többiek előtt , több diák és szülő is panaszt tett már ellene.
A gyerekek megosztottak olyan telefonos képernyőképeket, amik bizonyították a felfüggesztett tanár arrogáns, lekezelő stílusát, de egy olyan esetről is bemutattak bizonyítékként kifotózott üzeneteket - a nyomozás illetve a fegyelmi vizsgálat eredményességének érdekeit szem előtt tartva nem lehet megmondani hogyan jutottak ezekhez - mely addig csak iskolai pletyka szintjén terjengett a diákok között. A kilencedikesek osztályfőnöke ugyanis intim viszonyt létesített egy 11. osztályba járó diáklánnyal, úgy, hogy közben a párja is az iskola pedagógusa volt. Álnéven üzengettek egymásnak, de egyértelmű volt kiket takartak a profilok.
- Egyszerre kapja el a hányinger az embert, a szülőt, amikor ilyen dolgok jutnak a tudomására, ha az én gyerekemmel tette volna ezt a tanára el kellett volna hogy kötözzenek, hogy ne ugorjak a torkának - folytatta az egri apa. - Szexuális tartalmú üzeneteket küldött a lánynak a tanár, angol nyelven . Amikor kirobbant a botrány a tanár úr felesége sokkos sírógörcsöt kapott, addig csak azt hitte, a gyerekek buta pletykája a férje viszonya egy diákjával.
Telefonon küldött üzenetek szolgáltak bizonyítékként a gárdonyis tanár ügyében / Fotó: Northfoto
Enyedi Katalin gyermekpszichológus szerint bár a szexuális kapcsolat ebben az esetben nagy valószínűséggel a 14. életévét már, de a 18. még nem betöltött - tehát nem gyermek-, hanem fiatalkorú - diáklány beleegyezésével történt ez mégsem lehetett egy egyenrangú kapcsolat. A tanár-diák viszony hatalmilag alapjában egyensúlytalan, melyben a tanuló egyértelműen kiszolgáltatott helyzetben van azzal szemben, akire a nevelését, oktatását rábízták:
- Ez egyértelműen azt jelenti, hogy egy iskolai közeg, egy iskola alá-fölérendelt viszony az nem a beleegyezés természetes közege, nincs két egyenrangú fél, nem beszélhetünk két felnőtt szabad akaratáról. Ez egyértelműen határátlépés, melynek minden formája súlyos hivatali és etikai vétségnek minősül a világ összes iskolájában, ráadásul büntetőjogi következményei is lehetnek.
A pszichológus szerint egy tanár-diák viszony sosem lehet egyensúlyban, a függőség matt nem alapulhat két ember szabad akaratán / Fotó: Enyedi Katalin
A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata a Blikknek megerősítette, a munkáltató feljelentése alapján büntetőeljárást indítottak az egri gimnázium egyik férfi dolgozója ellen kiskorú veszélyeztetése bűntett megalapozott gyanúja miatt, de a nyomozás érdekeire való tekintettel részleteket nem árulnak el, kiket hallgattak ki eddig az eljárás során, milyen bizonyítékokat szereztek be.
- Ha egy tanár a nevelése, felügyelete vagy gondozása alatt álló tizennyolcadik életévét be nem töltött - jogi értelemben kiskorú - személlyel létesít szexuális kapcsolatot, azzal súlyosan veszélyezteti a gyermek erkölcsi és érzelmi fejlődését - magyarázta a Blikknek Horváth László ügyvéd. - Ez nem más, mint a pedagógusi hivatásból fakadó hatalmi helyzet visszaélésszerű kihasználása.
A Ciszterci Iskolai Főhatóság és az egri Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium a következő közleményt adta ki az esettel kapcsolatban:
Az egri Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium egyik pedagógusával kapcsolatban 2026. június 12-én olyan információk jutottak a Gimnázium és a Ciszterci Iskolai Főhatóság tudomására, amelyek alapján haladéktalan intézkedések megtétele vált szükségessé.
Ezért még aznap fenntartói határozatban rendeltem el, hogy az iskola igazgatója – mint munkáltató – hatalommal való visszaélés és kiskorú sérelmére elkövetett határátlépés gyanúja miatt azonnali rendőrségi feljelentést tegyen, továbbá az érintett pedagógus munkaviszonyát azonnali hatállyal függessze fel. Az intézkedésekre azonnal sor került, a rendőrség az ügyben már megkezdte az eljárást.
Intézményeinkben a szerzetesi iskolák etikai kódexe van érvényben, amelynek előírásait az érintett kolléga a rendelkezésünkre álló információk alapján súlyosan megszegte. Az ügy súlya túlmutat az iskola belső hatáskörén: a feltárt körülmények elfogadhatatlan verbális bántalmazás, valamint a gyermekjogok súlyos sérelmének gyanúját vetik fel.
Számunkra a ránk bízott gyermekek biztonsága és jólléte megkérdőjelezhetetlen alapérték. Intézményeinkben a zéró tolerancia elve érvényesül minden olyan magatartással szemben, amely a gyermekek testi, lelki vagy erkölcsi biztonságát veszélyezteti. Ennek megfelelően jártunk el jelen esetben is.
A Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnáziumban emellett anonim jelzőrendszer is működik, amely lehetőséget biztosít a diákok számára, hogy bármilyen panaszt vagy észrevételt biztonságosan jelezzenek az intézmény vezetése felé. Ezek a működő védelmi mechanizmusok is azt mutatják, hogy a gyermekek biztonságát intézményeink elsődleges feladatuknak tekintik. Jelenleg is azon dolgozunk, hogy a történtek minden részlete feltárásra kerüljön, és a helyzet megnyugtató módon rendeződjön.
A tanulókat érintő érzékeny adatokra, valamint a folyamatban lévő eljárásra tekintettel annak lezárásig további információt nem áll módunkban megosztani.
diáklány