← Vissza

news.bsdnet.hu

Karácsony Gergely: az önkormányzatok maguk határozhassák meg a vízdíjat

ATV 2026-06-19 13:14
Karácsony Gergely sajtótájékoztatót tartott pénteken. A főváros levélben kérte az élő környezetért felelős minisztert, hogy a jövőben az önkormányzatok saját hatáskörben határozhassák meg a vízdíjakat azon a területen, ahol felelősek a vízszolgáltatásért, a szükséges karbantartások finanszírozása és az ivóvízbázis megőrzése érdekében – jelentette be Budapest főpolgármestere pénteki budapesti sajtótájékoztatóján . Ez azért szükséges, mert a vízdíjak 2013-as befagyasztása miatt mára katasztrofális állapotba került nemcsak a főváros, de az egész ország víziközmű-hálózata; országosan a víz 25 százaléka, a fővárosban pedig 12 százaléka folyik el az elmaradt karbantartások miatt, és Budapesten volt olyan nap, amikor 24 óra alatt száz csőtörés történt – közölte Karácsony Gergely . A politikus szerint az intézkedés azért halaszthatatlan, mert a fővárosi vízművek csak akkor tud felelősséget vállalni a szolgáltatás garantálásáért, ha maga állapíthatja meg a díjakat. A jelenlegi helyzet az ökológiai károk mellett pénzügyi szempontból is fenntarthatatlan. A vízközmű-társaságok a csőd szélén állnak, a bevételek a napi működésüket is alig fedezik, fejlesztésre pedig egyáltalán nem jut pénz, továbbá a rendszer igazságtalan, mert nem differenciál társadalmi csoportok, jövedelmi helyzetek szerint – sorolta. Karácsony Gergely a sajtótájékoztatón örömét fejezte ki, hogy újra önálló tárcát kapott a környezetvédelem ügye, és az új kormány számára fontos környezetpolitikai célkitűzés a vízmegtartás és a felelős vízgazdálkodás. Annál is inkább, mert az elmúlt évek felelőtlen kormányzati döntései nyomán katasztrofális állapotba került a magyar víziközmű-hálózat. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vízdíjak 2013-as befagyasztása óta több mint száz százalékkal emelkedtek az árak Magyarországon, és a jelenlegi vízdíjakból nem lehet kigazdálkodni a hosszú távú, felelős vízszolgáltatást. Példaként említette, hogy Varsóban a budapestinek a duplája, Pozsonyban a háromszorosa, Bécsben a négyszerese, Prágában pedig az ötszöröse a lakossági víz ára. (Karácsony Gergely főpolgármester Súlyos árat fizetünk az alacsony vízdíjért – Budapest javaslatai a kormánynak címmel sajtótájékoztatót tart a Városháza parkban 2026. június 19-én. Forrás: MTI/Purger Tamás) Hangsúlyozta, hogy ebben a helyzetben nem kérik a kormánytól a rezsicsökkentés felülvizsgálatát és azt sem, hogy országosan emelje a vízdíjakat, csupán azt kérik, hogy az önkormányzatok kapják vissza az ármegállapítás jogát a saját településükön. Annál is inkább, mert a klímaváltozás miatt fel kell készülni egy olyan időszakra, amikor sokkal nehezebb lesz a lakosság számára a víz biztosítása. Közlése szerint amennyiben visszakapják az ármeghatározás jogát, társadalmi egyeztetés után sávos emelést kívánnak végrehajtani, amelyben egy alap ingyenes mennyiség mellett a fogyasztás növekedésével sávosan nőne az ár. Ez víztakarékosságra, illetve az esővíz megtartására is ösztönözné a lakosságot. Továbbá a főváros most is működtet a rászorulók számára rezsitámogatási rendszert, amit kibővítenek. Ám ma egy átlagos budapesti háztartás 1900 forintot fizet havonta a vízért, a néhány száz forintos emeléssel viszont az a veszély áll szemben, hogy Budapesten nem lesz elérhető ivóvíz – tette hozzá. Kérdésekre válaszolva közölte, hogy párbeszédet folytatnak a kormány képviselőivel a szolidaritási hozzájárulásról, de a sikeres tárgyalások érdekében erről több információt nem kíván megosztani a nyilvánossággal. Arról is beszámolt, hogy a következő napokban megkezdi a Budapesti Közlekedési Központ az új Bubi közkerékpárok tesztelését, illetve lakossági tesztüzemre is sor kerül, így heteken belül elindulhat a szolgáltatás. A sajtótájékoztatón szóba került az is, hogy a hétvégén filmforgatás miatt lezárják az M2-es metrót a Deák tér és az Örs vezér tere között. Karácsony Gergely ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a BKV-nak néhány tízmillió forint pluszbevétele keletkezik a forgatás nyomán. Ám lényeges szempont, hogy a magyarországi filmgyártás fontos része az ország gazdaságának, továbbá büszkék lehetnek arra, hogy Budapest rendre világhírű produkciókban tűnik fel. Ezzel együtt elnézést kér a budapestiektől és a városban közlekedőktől a kellemetlenségekért – mondta Karácsony Gergely.
Eredeti cikk megtekintése →