← Vissza

news.bsdnet.hu

Aláírta, de odaszúrt: Sulyok megszólalt a miniszterelnöki cikluskorlátról

Economx 2026-06-19 13:14
Miután az Országgyűlés döntött arról az Alaptörvény-módosításról, ami alapján legfeljebb 8 évre váalsztható meg valaki miniszterelnöknek, az életbe lépéséhez már csak Sulyok Tamás aláírására volt szükség. Most pedig ez is megtörtént. A Sándor-palota közlése szerint a köztársasági elnök az Alaptörvény módosítását kizárólag a megalkotására vonatkozó, az Alaptörvényben foglalt eljárási követelményekre tekintettel vizsgálhatja. Az államfő megállapítása szerint az Alaptörvény módosítása e követelményeknek megfelelt, nem állnak fenn az előzetes normakontroll eljárás kezdeményezésének feltételei. Sulyok rögzítette ugyanakkor, hogy a parlamentáris kormányforma alapját képezi, hogy „a miniszterelnök és a Kormány megbízatása az Országgyűlés bizalmának függvénye, amely a Kormány Országgyűlés irányába fennálló felelősségével párosul″, a miniszterelnök ciklus korlátozását pedig sem Magyarországon, sem pedig más európai parlamentáris demokráciában nem tekintették és nem tekintik szükségesnek. „Ami a demokrácia alkotmányos elvét illeti, az Országgyűlés azon döntése, hogy megválassza a miniszterelnököt, éppen a népakarat egyik legjelentősebb, közvetett megnyilvánulásának tekinthető. A miniszterelnöki ciklusok korlátozása egyben e döntés korlátozását jelenti.″ – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy nem korlátozhatatlan a közhivatalviseléshez való jog alkotmányosan, a módosítás a hivatalban lévő miniszterelnök fennálló hivatali idejét nem befolyásolja, a miniszterelnökké választás feltételeit a jövőre nézve változtatja meg, kizárólag e korlátozás szempontjából bír jelentőséggel a rendszerváltás óta betöltött miniszterelnöki megbízatások időtartama. Megosztom
Eredeti cikk megtekintése →