Karácsony Gergely megreformálná a vízdíjakat, sávos rendszer bevezetését javasolja
Magyar Hang
2026-06-19 13:30
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
Karácsony Gergely főpolgármester vízdíjak kiszabásának reformját sürgette egy pénteki sajtótájékoztatón, ahol a klímaváltozás következményei miatt díjemelést javasolt, de nem általánosat, hanem egy bizonyos ingyenes mennyiségen felüli sávos tarifát – számolt be a 24.hu .
A főpolgármester szerint a legnagyobb problémák egyike a víziközmű-hálózat állapota. Országos szinten katasztrofális a helyzet, és bár Budapesten a 10–12 százalékos hálózati vízveszteség viszonylag jónak számít, ez is jelentős pazarlást jelez. A főváros szerint ennek egyik oka az, hogy az Orbán-kormány 2013-ban befagyasztotta a vízárakat, így a szolgáltatók bevételei nem követték a költségek növekedését. Az így kialakult díjszinten nem lehet kigazdálkodni a szükséges fejlesztéseket és a felelős, hosszú távú vízgazdálkodást. (A magyar ivóvízhálózat hossza meghaladja a 92 ezer kilométert, ebből a Fővárosi Vízművek szolgáltatási területén összesen 7.000 kilométernyi vezeték húzódik.)
Budapest ezért reformot javasol, de nem általános díjemelést. A főváros nem kéri a rezsicsökkentés teljes felülvizsgálatát, és azt sem, hogy országosan egységesen emeljék a vízdíjakat. Ehelyett az önkormányzatok nagyobb mozgásterét tartanák indokoltnak. Ha a Fővárosi Vízművek feladata a vízellátás biztosítása, akkor rendelkeznie kell azokkal az eszközökkel is, amelyekkel ezt fenntartható módon meg tudja oldani, érvelt a főpolgármester. Karácsony szerint a jelenlegi rendszerben minden fogyasztó ugyanazzal a mesterségesen alacsony árral szembesül, ami azt jelenti, hogy az állam indirekt módon a magasabb jövedelmű háztartásokat is támogatja. A főváros ehelyett differenciált megközelítést javasol.
A javaslat szerint egy alapmennyiséget minden háztartás ingyen kapna, az efölötti fogyasztás viszont progresszíven drágulna. Viszont a már működő rezsitámogatási rendszert nemcsak megtartanák, hanem ki is bővítenék, hogy a rászorulók védelme biztosított legyen. Karácsony Gergely szerint egy átlag fogyasztó 1900 forintot fizet havonta, ehhez képest pedig csak egy pár száz forintos emelésről lenne szó. Karácsony arra is rámutatott, hogy a jelenlegi budapesti árak kirívóan alacsonyak nemzetközi összevetésben. Egy köbméter víz 219 forintba kerül, miközben Varsóban ennek nagyjából a duplája, Pozsonyban a háromszorosa, Bécsben a négyszerese, Prágában pedig az ötszöröse.