Az Audi közel jár az áttöréshez, de az erőforrás továbbra is hátráltatja
F1világ
2026-06-19 13:30
Kevés csapat nézett szembe akkora kihívással a 2026-os Forma-1-es idény előtt, mint az Audi, hiszen a német gyártónak teljesen az alapoktól kellett megalkotnia új erőforrását , miközben a korábbi Sauber-szervezet bővítésén és átalakításán is dolgozott.
Ebben a környezetben az Audi ausztráliai bemutatkozása kifejezetten meggyőzőre sikerült: Gabriel Bortoleto bejutott a Q3-ba, majd a 9. helyen célba érve pontot szerzett. Ez olyan kezdés volt, amelyre a csapaton belül senki sem számíthatott előzetesen.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Azóta azonban nehezebben alakultak a dolgok, és a csapatnak nem sikerült újabb pontokat szereznie . Pedig többször is nagyon közel jártak ehhez: Bortoleto vagy csapattársa, Nico Hülkenberg hat versenyből ötször a 11. helyen végzett, a fennmaradó futamon pedig a legjobb helyen záró ezüst autó a 12. pozícióban ért célba.
HIRDETÉS
Ez a mérleg nem tükrözi hűen az Audi csomagjában rejlő valódi potenciált, különösen annak fényében, hogy az autó gyakran ígéretes tempót mutatott, miközben a magas kiesési arányok több alkalommal is megnyitották a pontszerzés lehetőségét a középmezőny csapatai előtt.
Csak az elmúlt két versenyen is értékes lehetőségek csúsztak ki Hülkenberg kezéből. Monacóban az időmérőn aerodinamikai sérülés hátráltatta, a versenyen azonban nagyszerű munkát végzett, és a pályán a 9. helyen ért célba. Ezt követően azonban büntetést kapott a Carlos Sainzcal történt ütközése miatt, ami végül a 13. helyre vetette vissza.
A múlt hétvégi Barcelona-Katalónia Nagydíjon Hülkenberg a 9. helyről rajtolhatott, és Liam Lawsont üldözte, amikor egy rendkívül valószínűtlen eset történt: az új-zélandi versenyző autója által felvert kő eltalálta a vészleállító kapcsolót , ami Hülkenberg kieséséhez vezetett. Lawson végül a 8. helyen fejezte be a versenyt.
Az elszalasztott lehetőségek természetesen csalódást okoztak a csapaton belül, többek között Allan McNish számára is, aki áprilisban vette át a versenyigazgatói szerepkört.
HIRDETÉS
„A mai nap után természetesen kissé frusztráltak vagyunk” — mondta McNish vasárnap Barcelonában. „És valójában Monaco után is azok voltunk, mert Monacóban újabb pár pontunk lehetett volna, de ezeket elvették Nico büntetésével, amelyet szerintünk nagyon szigorú büntetés volt. De a sportfelügyelők döntései a sportfelügyelők döntései, így el kell fogadni őket.”
„Összességében olyan teljesítményszinten vagyunk, amely már a Q3 ajtaján kopogtat. Idővel ezek a pozitív időmérős teljesítmények és a bennük rejlő potenciál eredményekben is megmutatkoznak majd. Arról van szó, hogy azokra a területekre kell összpontosítanunk, amelyeken még dolgoznunk kell annak érdekében, hogy ezek valóban megtörténjenek.”
HIRDETÉS
Nem titok, hogy az Audi erőforrása jelenleg elmarad a riválisokétól. A német gyártó F1-es projektjének vezetője, Mattia Binotto korábban elismerte, hogy ez akár egy másodperces hátrányt is jelenthet, McNish pedig elismeri, hogy a javuláshoz időre lesz szükség.
Ezért hátrált meg a Mercedes Russell monacói büntetése kapcsán
„Tudtuk, hogy az erőforrás első szezonja mindig nehéz lesz, hiszen a nulláról kellett felépíteni” — mondta. „És úgy gondolom, határozottan volt néhány terület, amelyen nagyon keményen dolgoztunk, és elég sokat javultunk.”
„Optimalizálni tudjuk azt, amink jelenleg van. Ha általánosságban nézzük, a hardver nyilvánvalóan homologizált, így korlátozott, hogy mennyi mindent lehet tenni. De határozottan optimalizálunk és fejlődünk, az állandóságunk pedig sokkal jobb lett annál, mint amilyen a szezon elején volt.”
A versenyzők eközben pontosan tisztában vannak azzal, hogy hosszú távú projektről van szó, és az előrelépés lépésről lépésre érkezik majd.
„Rendben vagyunk, versenyképesek vagyunk a középmezőnyben” — fogalmazott Hülkenberg. „De szerintem ha megnézzük az élcsapatokat és a legjobb autókat, nem azon a szinten vagyunk, biztosan van még munka a kasztni és az aerodinamika terén.”
„Az ADUO meglétével vannak lehetőségek, vannak opciók, és tudom, hogy a gyárban már dolgoznak középtávú, hosszú távú megoldásokon, valamint különböző dolgokon, motorkoncepciókon.”
Bortoleto hozzátette: „Egyértelmű, hogy nagyon erős kasztnink van. Ez még nem egy bajnoki címre alkalmas kasztni — még nincs meg az az autónk, amellyel, ha egy nagyszerű motor lenne benne, képesek lennénk versenyeket nyerni. De van egy kasztnink, amely ma nagyon versenyképes.”
„Az ADUO részéről az is egyértelmű, hogy hátrányban vagyunk a motor terén, elég sokat veszítünk körönként. Azt hiszem, Mattia korábban már említette, hogy több mint egy másodpercet — pályától függően — körönként. És ez nem túlzás, ez az igazság arról, hol tartunk, és ez normális, mert ez a motorunk első szezonja.”