„Nem akarok és nem fogok vele egy társaságban, egy légtérben lenni” – Karácsony Gergely reagált arra, hogy Szilágyi Liliána bántalmazással vádolt apja MOB-tag lett
HVG
2026-06-19 13:42
Nem saját jogon, hanem a sportjogász társaság képviselőjeként lett a MOB tagja. Egy biztos: én nem akarok és nem fogok vele egy társaságban, egy légtérben lenni, és biztos vagyok benne, hogy a MOB tagjainak többsége is így gondolja.
Így reagált Karácsony Gergely főpolgármester arra, hogy nyilvánosságot kapott: Szilágyi Zoltánt a Magyar Olimpiai Bizottság a tagjai közé választotta. Mint ismert, Szilágyi Zoltánt a lánya, az egykori válogatott úszó, Szilágyi Liliána 2021 decemberében vádolta meg azzal, hogy testileg, lelkileg és szexuálisan is bántalmazta őt. Szilágyi Zoltán minden vádat tagadott. Az ügyben a Fővárosi Törvényszék eljárást , a Magyar Úszó Szövetség vizsgálatot indított – nemkívánatos személynek nyilvánítva Szilágyi Zoltánt az uszodás világban, elítélve magatartását, amit sportemberhez méltatlannak találtak –, Szilágyi Zoltán pedig becsületsértés miatt beperelte a lányát .
https://hvg.hu/elet/20260619_szilagyi-zoltan-magyar-olimpiai-bizottsag-tag-szilagyi-liliana-apja-bantalmazas
Habár a MOB még egy májusi közgyűlésen döntött Szilágyi tagfelvétele mellett, mindez csak Mérő Vera csütörtöki posztja nyomán keltett visszhangot. Karácsony, aki maga is jelen volt a közgyűlésen, a bejegyzés alatt, kommentben írta meg állásfoglalását, megköszönve Mérőnek, hogy felhívta az ügyre a figyelmét.
„Ott és akkor, a sok egyéb között elsikkadt ez a bejelentés, és az sem volt nyilvánvaló nekem, hogy ez a Szilágyi az a Szilágyi”, fogalmazott a főpolgármester, aki azt is hozzátette: levélben szólítja fel a Magyar Sportjogász Társaságot, hogy delegáljon másvalakit abba a testületbe, amelynek „célja és a dolga az olimpiai charta képviselete, ez pedig szövegszerűen is rögzíti, hogy az emberi jogok és egyetemes erkölcsi alapelvek tiszteletén alapszik”.
A MOB az eset kapcsán azt közölte, hogy közgyűlésük tagjait nem ők választják, hanem a delegálásra jogosult szervezetek delegálják, amiben sem felülvizsgálati, sem vétójoguk nincs. Szilágyit a Sportjus Magyar Sportjogász Társaság delegálta. A ”jövőbeni hasonló helyzetek elkerülése érdekében” Gyulay Zsolt MOB-elnök alapszabály-módosítást kezdeményezett, ám hogy Szilágyi tagságával ezek után mi lesz, arról egyelőre nem tudni.
https://hvg.hu/elet/20260619_szilagyi-liliana-apja-szilagyi-zoltan-magyar-olimpiai-bizottsag-tag-valasz-mob
Nyitókép: HVG / Cabrera Martin