Polt levette Sulyok beadványát az Alkotmánybíróság napirendjéről
Telex
2026-06-19 14:01
„…az Alkotmánybíróság elnöke az ügyet az Alkotmánybíróság teljes ülésének napirendjéről levette” – írta válaszában az Alkotmánybíróság (Ab), miután arról érdeklődtünk, mit tesz Polt Péter, az Ab hét tagja pénteken kizáratta magát Sulyok Tamás köztársasági elnök beadványának tárgyalásából.
A hét kizárással az ügy tárgyalása ellehetetlenül, az Ab teljes ülése ugyanis csak a tagok minimum kétharmadával határozatképes, a 15 tagból tehát minimum 10 kellett volna, ami a 7 kizárással már biztosan nem fog összejönni.
Korábban megírtuk, Sulyok Tamás beadványa több okból is kiverte a biztosítékot az Alkotmánybíróságon, a beadvány ugyanis nem egy már elfogadott Alaptörvény-módosítás eljárási szabályszerűségéről kér állásfoglalást, hanem egy jövőbeli helyzet alkotmányjogi megítéléséről. A köztársasági elnök lényegében azt várja az Ab-tól, mondják ki: bizonyos esetekben egy Alaptörvény-módosítás mégsem tekinthető valódi alkotmánymódosításnak, mert egyedi vagy személyi joghatásokat vált ki. Egy, az ügyet ismerő forrás szerint: „Ez olyan, mintha a játékvezetőtől azt kérnék, hogy a meccs előtt fújjon be lest egy olyan támadásra, amely még el sem indult.”