Megszűnhet Orbán Viktor kedvenc lapja? A Nemzeti Sporttal is foglalkozik a médiatörvény-tervezet
Blikk
2026-06-19 15:08
A tervek szerint a jövő héten tárgyalja az Országgyűlés az új médiatörvényt. Az előterjesztés foglalkozik azzal a céggel is, amely kiadja az immár 123 éves Nemzeti Sportot. A tervezet nem zárja ki azt, hogy akár meg is szűnhet a lap.
Blikk-információ
Ezeket látta már?
A törvénytervezetet három képviselő nyújtotta be, az egyik közülük a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) korábbi elnöke, Kulcsár Krisztián. Az előterjesztést több kritika is érte az elmúlt napokban, még Grósz Judit, a közmédiáért felelős miniszteri biztos is úgy fogalmazott, hogy az ősszel módosíthatják is az addigra már javában elfogadott törvényt.
A tervezetnek sportos érintettsége is van, hiszen külön foglalkozik a Nemzeti Sport napilapot és az újság online felületét kiadó céggel is. Az N. S. Média és Vagyonkezelő Kft., a közmédia része, a tulajdonosi jogokat az MTVA birtokolja.
Az előterjesztés szerint „az N.S. Média és Vagyonkezelő Korlátolt Felelősségű Társaság részesedése vonatkozásában az államot megillető és az MTVA által gyakorolt tulajdonosi jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatban a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt. az MTVA jogutódja lesz, és 2026. december 31-ig javaslatot tesz a társaság fenntartására, átalakítására vagy megszüntetésére a sportért és a kultúráért felelős miniszter véleményének a kikérésével."
Vagyis a javaslatban konkrétan szerepel a patinás lapot kiadó cég megszüntetésére vonatkozó lehetőség.
– Remélem, hogy a 123 éves Nemzeti Sport, a magyar sportrajongók első számú, piacvezető hírforrása és fóruma a kampányban elhangzott ígéreteknek megfelelően továbbra sincs veszélyben – mondta megkeresésünkre Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője.
A törvénytervezet három lehetőséget vizsgál – fenntartás, átalakítás, megszüntetés –, ám úgy tudjuk, hogy van egy negyedik opció is, amely szerint egy médiavállalat megvásárolná az MTVA-tól a lapot kiadó céget. Információink szerint a Central Médiacsoportnál felvetődött a befektetés lehetősége. Ez az adás-vétel több szempontból is érdekes lehet.
Az új sportállamtitkár, Kálnoki-Kis Attila, korábban a Central munkavállalója volt, azt megelőzően pedig a Nemzeti Sport főszerkesztőjeként is dolgozott. Neki fontos szerepe lehet abban, hogy mi lesz a sorsa a Nemzeti Sport kiadójának, hiszen a törvényjavaslat szerint Pósfai Gábor belügyminiszternek – ennél a tárcánál működik a sportállamtitkárság – döntő szava lehet az ügyben. Piaci hírek szerint az államnak azért is jól jönne a kiadó értékesítése, mert így nem a közmédiának kellene megszüntetnie a Nemzeti Sport nyomtatott kiadását, hanem az új befektetőnek. Abban egyetértenek az elemzők, hogy a hagyományos lapot nem lehet nyereségesen működtetni a jelenlegi piaci viszonyok között. A nyomtatott újság bezárásával jelentős összeget spórolna meg a tulajdonos, hiszen gyártási és terjesztési költségektől szabadulhatna meg, továbbá ez létszámleépítést is jelentene.
Az ügyben kerestük a Central Médiacsoportot is, ám cikkünk megjelenéséig nem jött válasz a vásárlással kapcsolatos kérdésre. Amennyiben érkezik reakció, cikkünket frissítjük.
Nemzeti Sport