Magyar Péter első uniós csúcsa után állt ki a sajtó elé
Index
2026-06-19 15:45
Cikkünk frissül…
A csúcs résztvevői az első nap Ukrajnáról, Kína kereskedelmi gyakorlatáról, valamint az európai védelemről tárgyaltak. 2025 márciusa óta először minden tagállam aláírta az Ukrajnáról szóló konklúzió szövegét . Bekerült a szövegbe, hogy a tagállamok emlékeztetik Ukrajnát a jogállamisági elvek betartásának a fontosságára, ami egyértelmű utalás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyarok jogairól szóló megállapodásra. Ezek a változtatások végül bele is kerültek a végső szövegbe, miután a magyar kormányfő átíratta a konklúziótervezetben azt a részt, ami Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásáról szól.
A csúcstalálkozó második napján Magyar Péter is aláírta azt a levelet, amelyben 19 kormányfő szigorúbb fellépést követel az illegális migrációval szemben. A levélben az Olaszország és Albánia közötti visszaküldési központról szóló megállapodást példának tartják, és arra biztatnak más tagállamokat is, hogy ők is kössenek ilyen megállapodást más EU-n kívüli országokkal.
(Borítókép: Magyar Péter 2026. június 18-án. Fotó: Daniel Gnap / NurPhoto / Getty Images)