← Vissza

news.bsdnet.hu

Trombitás „Trombi” Kristóf nekiment a Mediaworks-leépítéseknek – „A cinizmus meglehetősen magas foka elég felháborító”

Mediapiac 2026-06-19 15:56
Jelentős átalakítás és leépítés zajlik a jobboldali médiában, ennek egyik leglátványosabb eleme a Mediaworks portfólióját és munkatársait érintő átszervezés. A jobboldali nyilvánosságon belül is megjelentek a kritikus hangok. Trombitás Kristóf, ismert jobboldali médiaszereplő a Facebookon reagált élesen a Mediaworks körüli leépítésekre. Egy Orbán Balázs idézetet vágott be. Trombitás bejegyzésében úgy fogalmazott: „ezeket a váteszi szavakat tolmácsolni kéne a Mediaworks és mások dolgozóinak” . Hozzátette, neki személyesen „ kedvező ilyen tekintetben” , hogy 2021 óta már nem ezekben a kötelékekben dolgozik, ezért „nekem aztán mindenki tehet egy szívességet” , de szerinte „ a cinizmus meglehetősen magas foka elég felháborító” . A poszt végén kitartást kívánt „minden harcostársnak”. A megszólalás előzménye Orbán Balázs Patrióta podcastben elhangzott gondolatmenete volt. A kérdés az volt, lesz-e pénz a Fidesz holdudvarához tartozó médiára. Orbán Balázs válaszában azt mondta: szerinte ez elsősorban „a nagy médiatulajdonosok” felelőssége, azoké, akik eddig is a jobboldali világhoz tartoztak. Orbán Balázs szerint Magyarországon is úgy kellene működnie a rendszernek, ahogy Amerikában vagy más nyugati országokban: jobboldali, nemzeti érzelmű üzletemberek nem feltétlenül azért finanszíroznak médiát, hogy pénzt keressenek, hanem azért, hogy támogassák a saját politikai-kulturális közösségüket. Mint fogalmazott, ezek az üzletemberek „visszaadnak” a közösségüknek azzal, hogy médiafelületeket finanszíroznak, segítenek, támogatnak. Ez Orbán Balázs szó szerinti idézete: Szerintem ez a nagy médiatulajdonosoknak a felelőssége. Azoknak a felelőssége, akik a jobboldali világhoz tartoztak, eddig is a jobboldali világhoz tartoztak, és szerintem ezeknek az embereknek a felelőssége (…) Amerikában meg Nyugati országokban is így van, hogy jobboldali nemzeti érzelmű üzletemberek. Nem azért, hogy pénzt keressenek, hanem azért, hogy ezt a világot segítsék és támogassák, és ezzel adjanak vissza a saját közösségüknek. Finanszírozzák ezeket a médiafelületeket, segítik őket, támogatják kicsiket, nagyokat, ki így, ki úgy, ez nem egy ember, ez nem két ember, ez nem egy szervezet, ez nem két szervezet, de így tud a jobboldali média túlélni. És én azt látom a miniszterelnökön, hogy ezzel kapcsolatban ő az, hogy mondjam, ő mint a közösségnek a vezetője, ő ezt az elvárást megfogalmazza, és ő azon is fog dolgozni, hogy hogy segítsen mindenhol, ahol tud, hogy rendezettek legyenek a viszonyok, és a következő pár hónapban muszáj ez ügyben tisztábban látnunk. A közelmúltban írtunk arról, hogy a Fideszben van egy olyan gondolkozás / „gondolatkör”, miszerint a nemzeti tőkéseknek ilyen helyzetben segíteniük kell. Mint cikkünkben fogalmaztunk: 1994 nyarán egy Antall József néhai miniszterelnökről szóló könyv apropóján Orbán Viktor Debreczeni József író-politológusnak azt nyilatkozta, miszerint a néhai kormányfő hibája volt az, hogy a gazdasági életben nem alakított ki egy jobboldali holdudvart. Debreczeni így jegyezte le Orbán Viktor szavait: „Azért, hogy most itt vagyunk, neki felelőssége van  [tehát Antall Józsefnek – szerk.] … Hogy pőrén, meztelen fenékkel vagyunk ellenzékben… Negyven év baloldali kormányzás után alakult egy jobbközép kormány Magyarországon. Ezt a szerencsét nem kihasználni: jóvátehetetlen hiba volt. Nem fölkészülni, hogy ha bukás van négy év múlva, akkor legyen egy erős infrastruktúrája a jobboldali politikának, hanem a semmiben lebegjen, amikor megbukott, ez olyan hiba, amit nem lehet jóvátenni. Rosszul kormányozni lehet, de örökség nélkül itthagyni egy politikai oldalt, materiális örökség nélkül, hogy csak a szellemi örökségből éljünk, ez nem megy”.  (…) „Meg kellett volna találni azt a nyolc-tíz nagyvállalkozót, akik majd Magyarország nagytőkései lesznek. (…) Ezekkel kellett volna személyes kontaktust kiépíteni, amelyet ők aztán jól tudtak volna használni a piacon mint versenyelőnyt. Azt a kapcsolatot, amely őket Magyarország miniszterelnökéhez vagy annak legbelső köréhez fűzi.” Stumpf István, az első Orbán-kormány kancellária minisztere a legutóbbi Fidesz kongresszuson is erre utalt.  Ezt  mondta : „Súlyos, nem várt vereséget szenvedett a Fidesz, és súlyos következményekkel jár. Nagyon sok kollégánk, barátunk, munkatársunk elvesztette az állását. Komoly egzisztenciális problémákkal küzködik. Itt erről a pulpitusról és arra szólítok fel mindenkit, akinek lehetősége van, hogy segítse ezeket az embereket, segítse őket az egzisztenciális túlélésben, mert nem hagyunk senkit az út szélén. Nyomatékkal kell felhívnom a különleges felelősségére a nemzeti tőkésosztályt, hogy őnekik nagyobb mozgásterük és nagyobb lehetőségük van, hogy ezt a ezt a munkát elvégezzék.”
Eredeti cikk megtekintése →