← Vissza

news.bsdnet.hu

Feleennyi közpénzből kétszer ennyi gyerek születhetne lombikkal – Az állam kivonulását kéri Magyar Péter kormányától Kaáli professzor

Blikk 2026-06-19 17:16
Vonják ki az állami monopóliumból a meddőségi centrumokat, mert rosszabbul működnek, mint önállóan – ezt kéri a kormánytól dr. Kaáli Nagy Géza professzor, egykor több sikeres lombikintézet vezetője, 30 ezer gyerek "apukája". A professzor azt mondja, az eljárás ingyenessé tételével a terhelés megnőtt, de a fejlesztések és az eredmények elmaradtak, ezért van, hogy míg 10-15 éve a csehek és a románok Magyarországra jártak, most a magyar párok mennek Csehországba. Ez annyira működő biznisz, hogy ha az ember rákeres a meddőség elleni Magyarországi kezelésre, az első, szponzorált találat egy cseh klinika lesz, amely azzal kínálja magát, hogy beszélnek magyarul. Bejczi Szilvia Rovatvezető-helyettes (Életmód) Ezeket látta már? Az Orbán-kormány, mint ismert, 2020-ban vonta állami felügyelet alá a hazai lombikcentrumokat azzal az elgondolással, hogy ha minden lombikkezelést finanszíroz az állam, akkor több gyermek születhet meg, mintha esetleg anyagi okok állnak a szülők boldogságának útjába. Ám az intézkedés nem hozott látványos áttörést, illetve igen, csak nem úgy, ahogy tervezték: Dr. Kaáli Nagy Géza professzor szerint magyar lombikbabák száma arányosan nem emelkedett a megnövekedett betegszámhoz képest, a Csehországba vándorló párok viszont egyre többen lettek. A meddő párok segítségért mennek a centrumokba / Fotó: Shutterstock Magyar Péter még a választás előtti kampány során említette a célt, "hogy megszülethessenek a vágyott gyermekek", Kaáli professzor, 30 ezer lombikbaba "apukája" most közleményben tájékoztatta a miniszterelnököt. "Reményteljes várakozással hallgatták a leendő miniszterelnök fenti szavait a meddő párok a választási kampány során. Számukra ugyanis nagy csalódást okozott, hogy az Orbán kormány 2020-ban állami tulajdonba vette azokat a magánintézeteket, melyekbe utolsó szalmaszálként kapaszkodtak. Ők nem voltak hozzászokva a hosszú várólistákhoz , intézeti túlzsúfoltsághoz, a személytelen bánásmódhoz, és a kevésbé eredményes kezelésekhez. Az elégedetlen betegek körében a hír pedig gyorsan terjedt, ami hamarosan soha nem látott méretű csehországi lombikturizmushoz vezetett" – írta a professzor közleményében. – Az elmúlt években az Orbán-kormány 100 milliárd forintot költött el a lombikcentrumokra és kezelésekre. Az első öt év alatt a 70 ezer kezelésből 12 ezer gyermek született. A hazánkban élő több, mint 200 ezer meddő párnak mindössze 5-7 százaléka jelentkezik évente kezelésre. Az ingyenes ellátás miatt közvetlenül az államosítás után a betegek megrohanták a meddőségi központokat, amelyek nem rendelkeznek elegendő kapacitással, ezért a várólisták meghosszabbodtak és az intézetek túlzsúfolttá váltak. Kevesebb idő jutott egy betegre, akik közül sokan úgy érezték, mintha futószalaggá váltak volna az egykori magánintézetek. Mivel a lombikbébi kezelések százalékban kifejezett eredményessége is messze elmaradt az európai élvonaltól, a magyar meddő párok soha nem látott számban inkább Csehországba kezdtek járni kezelésre, ami napjainkban is tart. Sőt, sokak szerint még növekszik is – magyarázta a Blikknek a professzor. – A meddő párok tízezrei nagyon várják, hogy a rendszerváltás az ő számukra is újból meghozza a szabad orvos és intézet választás lehetőségét, megszűnjön a méregdrága cseh lombikturizmus és a szektor semleges finanszírozása mellett minden kívánt gyermek megszülethessen. Ez nyilván egybeesik az újonnan megalakult egészségügyi minisztérium terveivel is, ami azt jelenti, hogy minden bizonnyal hamarosan helyt adnak az Európai Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárásnak. Dr. Kaáli Nagy Géza professzor szerint nem jöttek az elvárt eredmények az állami központokból Mint ismert, az Európai Bizottság 2024-ben kifogásolta az államosítási eljárást , mert álláspontjuk szerint semmivel nem volt indokolható, ezért indult az ország ellen kötelezettségszegési eljárás, ami ellen az előző kormány a végsőkig küzdött. – Az állami monopólium eltörlését véleményem szerint az új Egészségügyi Minisztérium is meg fogja fontolni – jelezte Kaáli professzor, lehet hogy nyitott kapukat dönget. A professzor elmondta: az ő intézménye(i) az államosítás előtt évi egymilliárd forint állami támogatást kaptak, amelyből az országos kezelések 70 százalékát végezték. Az egykori magánintézetek most tízmilliárd forint támogatáshoz jutnak, de az eredmények százalékos aránya romlott a professzor szerint. Kaáli doktor állítja, a hivatalos statisztika alapján az egykori Kaáli Intézetek ma is sokkal jobban teljesítenek az állami monopóliumban, mint a volt közkórházak meddőségi centrumai. A volt győri Kaáli Intézetben például 30%-on felüli eredményt produkáltak, míg az egyik leggyengébb helyen 15% körülit. A 2024-es statisztika itt található . A professzor úgy véli, az elsődleges gond, hogy a minőségi ellátás helyett a profitorientált mennyiségi ellátást helyezték előtérbe, amellett, hogy a 40-45 év közötti nők kezelését is finanszírozzák. Ebben a korosztályban petesejt-adományozás nélkül a kezelések nem vezetnek eredményre. A professzor biztos abban, hogy ezt a problémát is orvosolni fogja Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter. Ördög Nóra és Nánási Pál évekig küzdöttek kislányukért, Miciért, akit a lombiknak köszönhetnek. A kislány után Vencel spontán fogant: ez nem is olyan ritka jelenség, hiszen Kaszás Géza és felesége kisfia után nekik a kislányuk fogant természetes módon. Lombiknak köszönheti lányait Béres Alexandra, és fiait Sági Szilárd. Gianni Annoni és Debreczeni Zita tíz lombik után örülhetett első kisfiának, azóta már két gyermekük van. Pataki Zita hihetetlen bátorsággal vallott arról, hány éven át küzdött, hány sikertelen lombikon esett át, míg el kellett fogadnia, hogy nem lesz saját gyermeke. – Nézze, én az államosítás óta nem dolgozom ebben, de azóta is szívügyemnek tekintem a meddő betegek sorsát. Meggyőződésem, hogy feleannyi közpénzből kétszer annyi gyerek születhetne. Nem akarom, hogy ilyen elkeserítő eredmények miatt végképp lerombolódjon valami, amit évtizedekig építettünk, szűnjön meg a szégyenteljes cseh lombikturizmus, jöjjenek ők ide, mint régen – tette hozzá a professzor, akit a mai napig meglátogatnak dörgicsei autómúzeumában a párok: vagy hálálkodnak, vagy tanácsot kérnek tőle. Hálában lombik-ügyben sosincs hiány. Kellerné Szabó Csilla három gyermekét is a lombikeljárásnak köszönheti. – Több pedagógiai területen is szereztem diplomát, de a szakmai pályafutásom során elsősorban a gyógypedagógia állt a középpontban. Férjemmel két 15 éves kamasz lányt és egy 9 hónapos kisfiút nevelünk, így a gyermekvállalás és a családalapítás kérdése számunkra nem csak elméleti téma, hanem személyesen megélt tapasztalat is. A családunk történetében a meddőségi kezelések és a lombik program is fontos szerepet játszott, ráadásul többször is, ezért különösen közel áll hozzám ez a téma – kezdett bele a történetébe az asszony. Csilla 2010-ben, vagyis tíz évvel az államosítás előtt került be a rendszerbe. Kezelőorvosa azóta Dr. Várnagy Ákos, aki ma már az állami lombikrendszer vezetője is egyben. Csilla a Pécsi Tudományegyetem klinikáját választotta. – Akkoriban még nem működött a mai formájában a Reprodukciós Centrum, így a kezelések a klinika főépületében zajlottak. Teljes egészében állami, TB-alapú ellátásban részesültünk. Nálunk férfi oldali meddőségi ok állt a háttérben, ezért mindkettőnket érintette a kivizsgálási és kezelési folyamat. Az első lombikprogram során hat embriónk fejlődött megfelelően, közülük kettőt ültettek vissza, és már az első beavatkozás sikeres volt. Mindkét embrió megtapadt, így megszülettek az ikerlányaim, Hanka és Hédi, akik ma már 15 évesek – mesélte az anyuka. Négy embrió viszont fagyasztva maradt. – Az ezt követő években az ikrek nevelése, a munkám és az egyetemi tanulmányaim teljesen kitöltötték a mindennapjaimat, így a fagyasztott embriók kérdése háttérbe szorult. 2023 őszére jutottam el oda lelkileg, hogy nem szeretném őket hátrahagyni, ezért újra felkerestem a pécsi meddőségi központot, és ismét Dr. Várnagy Ákoshoz fordultam. A közben bekövetkezett magánéleti változások miatt volt néhány komolyabb jogi akadály, amelyet rendezni kellett ahhoz, hogy hozzáférhessek az embriókhoz. Ebben az időszakban rendkívül sok segítséget kaptam. Voltak időszakok, amikor úgy éreztem, hogy az ügyemmel többet foglalkozik a doktor úr, mint amit bárkitől elvárhatnék. Számos személyes és telefonos egyeztetésen keresztül segített eligazodni a lehetőségek között, tájékoztatott és támogatott. Végig mellettem állt a folyamat fontos állomásainál. Nem azért, mert ez külön feladata lett volna, hanem egyszerűen emberségből. A mai napig hálával gondolok vissza. Végül sikerült rendezni a helyzetet, és 2024-ben ismét megnyílt az út az embriók felhasználása előtt – foglalta össze a történetet Csilla. Ő úgy látja, a rendszer meglepően jól szervezett, összehangolt, az ott dolgozók pedig valóban csapatként működnek. – A recepción dolgozó munkatársak készségesek, az időpontok kiszámíthatók, a kommunikáció pedig végig egyértelmű volt. Minden alkalommal pontosan tudtam, mi fog történni, mikor, milyen vizsgálat következik, és annak mi a célja. A rendszeres vérvételek sem jelentettek különösebb nehézséget. Reggelente a laborban már előkészítve várt a névre szóló mintavételi cső, így a vizsgálatok után sokszor szinte észrevétlenül kezdhettem/folytathattam a munkanapomat – sorolta az asszony, aki legfeljebb annyiban látja futószalagszerűnek az ellátást, hogy nagyon hatékony és gyors volt minden. Hanka és Hédi, az ikerlányok, kisöccsük, Merse és anyukájuk, Csilla – Ez szerintem nem hátrány. A szükséges vizsgálatokat elvégzik, a szükséges döntéseket meghozzák, és nem vesztegetik feleslegesen az időt. Ugyanakkor emberileg egyetlen pillanatig sem éreztem magam egy sorszámnak a rendszerben – vélekedett az anyuka, aki nagyon meghatónak érezte, hogy 14 év után is ugyanolyan kedvesen és figyelmesen bántak vele a klinikán. Ő úgy látta, hogy az intézmény az évek során sok fiatal, felkészült és elhivatott szakemberrel bővült. Ezen szerencsés fordulatok után 2025-ben megszületett kisfia, Merse – Én személyesen úgy érzem, hogy a pécsi meddőségi ellátás mind szakmailag, mind emberileg meghatározó szerepet játszott a családunk történetében. Dr. Várnagy Ákos, a lombikprogram vezetője egyelőre nem nyilatkozott az ügyben. lombik
Eredeti cikk megtekintése →