← Vissza

news.bsdnet.hu

Horrorba illő szülés: Ráthonyi-Palácsik Tímea kis híján elvérzett – „Amikor lenéztem, azt láttam, hogy egy hatalmas vértócsa van az asztal alatt”

Blikk 2026-06-19 17:10
Hosszú, fájdalmas és embert próbáló út vezetett odáig, hogy Ráthonyi–Palácsik Tímea ma már kétgyermekes édesanyaként élheti a mindennapjait. A boldogság mögött azonban elképesztő küzdelem húzódik: 15 hormonkezelésen és 17 műtéten esett át, mire a karjában tarthatta a kisfiát és a kislányát. Reményi Alexandra Újságíró (Sztárvilág) Ezeket látta már? Timi azért állt ki a történetével a nyilvánosság elé, mert a tapasztalatai alapján célul tűzte ki, hogy Magyarországon minden lombikprogram során kötelező legyen a genetikai embrióvizsgálat, és kizárólag egészséges embriók kerüljenek beültetésre. A küldetésének tekinti, hogy minél több család számára növelje a sikeres és egészséges várandósság esélyét. Külön csodaként éli meg, hogy második gyermekét már ő maga hordhatta ki, ám a szülés korántsem volt felhőtlen élmény. A császármetszés során ugyanis olyan súlyos vérveszteséget szenvedett, hogy még a vérátömlesztés lehetősége is felmerült, így az örömteli pillanatokat komoly aggodalom árnyékolta be. A megrázó történetet most őszintén osztotta meg a Fertility Fórum – Ha nem jön a baba orvosi podcastben dr. Vereczkey Attila meddőségi szakorvossal, ahol a beavatkozás részleteiről és a mögötte álló nehézségekről is beszélt. – Nem volt semmiféle komplikáció a terhesség során, viszont valószínűleg azért, mert sokat emelgettem a kisfiamat, Bent, a placenta lejjebb helyezkedett el, ráadásul a baba majdnem négy kiló volt, ezért mindenképpen császármetszést javasoltak – idézte fel Vajna Tímea, akinek a fájásai már a műtét előtti napon megkezdődtek, ám akkor még hazatérhetett pihenni. Mindez Los Angelesben történt. A beavatkozás azonban a vártnál jóval nehezebbnek bizonyult, az üzletasszony pedig nem is sejtette, milyen megpróbáltatások várnak rá. – A császármetszés nagyon rossz élmény volt, holott én az összes műtéti beavatkozást „szerettem”, a császár viszont nagyon megviselt, és az ezt követő tíz hét is. Persze, lehet, hogy azért, mert 42 éves voltam, de szerintem már az epidurális érzéstelenítést is rosszul adták be, mivel nem működött rendesen. Elviselhetetlenül fájt a fejem, annyira, hogy létezni sem tudtam, és amikor elkezdték szurkálni a hasamat, még éreztem, és kiabáltam, hogy fel ne vágjanak. Erre két ember felemelte a lábamat, és akkor kezdett el hatni az epidurális érzéstelenítés – folytatta Ráthonyi–Palácsik Tímea, aki a beavatkozás során kis híján vérátömlesztésre szorult, ráadásul a szülést követően is rendkívül megterhelő hetek vártak rá. Ráthonyi-Palácsik Tímea őszintén mesélt a szülés nehézségeiről / Fotó: Fertility Fórum – A szülést követően egy napig hánytam, de azért próbáltam szoptatni a kisbabát. Viszont az a tíz hét, amikor fel kellett ülni és ellátni egy kisbabát, nagyon nehéz volt, hiszen egy nagy hasi műtéten estem át, ahol ráadásul rengeteg vért veszítettem. Egyetlen komplikáció volt: a hemoglobinom 7,8 alá esett, és majdnem vérátömlesztésre is szükség volt. A végén szerencsére nem volt erre szükség, de nagyon rosszul voltam és szédültem, majd napokig alig tudtam létezni, a pici babát pedig ellátni nagyon nehéz volt, ugyanakkor meg egy álom volt, hogy ott van, és tudom szoptatni – tette hozzá mosolyogva az édesanya, aki a szülés legmegrázóbb, már-már horrorisztikus részleteit is felidézte a Fertility Fórum podcastban. – Nagyon sok vért veszítettem, és amikor lenéztem, azt láttam, hogy egy hatalmas vértócsa van az asztal alatt. A férjem mondta, hogy nem bírja ezt látni, de közben végig videózott és fényképezett. Amikor visszanéztem ezeket a felvételeket, azt mondtam, Úristen... A férjem mesélte, hogy látta, amikor kitették a placentát, és úgy fogalmazott, ezután még jobban tisztel engem, hogy ezen átmentem és megcsináltam. Minden nő előtt le a kalappal, aki így vagy úgy világra hoz egy babát. A Fertility Fórum – Ha nem jön a baba egy hiánypótló orvosi podcast, amely a meddőség, a termékenység, a lombikkezelések és a családalapítás kérdéseit járja körül hitelesen és közérthetően. A műsor házigazdája dr. Vereczkey Attila, elismert meddőségi specialista, aki szakértő vendégekkel és ismert közéleti szereplőkkel beszélget a gyermekvállalás testi, lelki és társadalmi vonatkozásairól. A podcast célja, hogy megbízható információval, gyakorlati tanácsokkal és valódi történeteken keresztül nyújtson segítséget mindazoknak, akiknek a babavárás útja több kihívást tartogat. Vajna Tímea
Eredeti cikk megtekintése →