← Vissza

news.bsdnet.hu

„Az orvos egyszerűen átnyújtotta a magántelefonszámát egy cetlin” – Az állami felől a magánegészségügy felé terelik a betegeket

NLC 2026-06-19 17:33
Jól hangzik az állami és magánellátás szétválasztása, de ha az előbbi alulfinanszírozott, akkor a hiányosságok miatt nőni fog a magánellátás forgalma, ráadásul sok orvos lett érdekelt abban, hogy az állami felől a magánegészségügy irányába terelje a betegeket. Dr. Rékassy Balázs orvos, egészségügyi szakközgazdász szerint a Covid idején elsősorban itt hibázott a magyar állam, hiszen olyan körülményeket teremtett az állami egészségügyben, ami szükségszerűvé tette az emberek tömeges átterelését a magánegészségügybe. Szerinte alapvetően téves szemlélet az, hogy a magánegészségügy jobb az államinál: úgy látja, a valódi szakmai műhelyek máig az állami ellátásban működnek, de tény, hogy a rendszert finanszírozási szempontból kivéreztették. A szakember szerint jó jel, hogy a Tisza felismerte ezt, és hajlandó lesz többletfinanszírozást biztosítani a magyar egészségügynek. Ezért lenne fontos erősíteni az állami ellátást Ha az állami egészségügyet erősítjük, azzal azt érjük el, hogy a magánegészségügy ne egy szükséglet legyen, hanem egy választható plusz – vonta le a következtetést. Ez hozzájárulna ahhoz, hogy az orvosok ne legyenek érdekeltek abban, hogy a betegeket a várólisták miatt az állami felől a magánegészségügy irányába tereljék. Bár az utóbbi időben az Orbán-kormány igyekezett rendezni a fizetéseket az ágazatban, a szakember szerint ez nem igazán sikerült jól. A jelenlegi rendszer ugyanis az orvosokat nem teszi érdekeltté abban, hogy jobb teljesítményt nyújtsanak, inkább abban érdekeltek, hogy ellegyenek csendesen. Akinek pedig nem elég a jelen fizetése, elmegy a magánba többet keresni, ami szintén torzítja a rendszert. Dr. Rékassy Balázs azt pozitív lépésnek tartja, hogy kivezették a hálapénzes rendszert, mert annak komoly szerepe volt a fiatal szakemberek elnyomásában: „A hálapénzes időszakban, ha én műtöttem meg a beteget, akkor én gyűjtöttem be a hálapénzt, így nem állt érdekemben a fiatalokat tanítani.” Úgy látja, mára sokat javult a helyzet, a fiatalokat ma már jobban helyzetbe hozzák az idősebb kollégák.The post „Az orvos egyszerűen átnyújtotta a magántelefonszámát egy cetlin” – Az állami felől a magánegészségügy felé terelik a betegeket first appeared on nlc.
Eredeti cikk megtekintése →