Drágulhat a vízdíj: Karácsony Gergely sávos díjszabást tervez
Blikk
2026-06-19 18:57
A főváros kezdeményezte, hogy azok az önkormányzatok, amelyek hatáskörében van az ellátás, ismét saját maguk állapíthassák meg a vízdíjakat. Karácsony Gergely főpolgármester szerint a jelenlegi díjakból nem biztosítható a hálózat fenntarthatósága és fejlesztése, sávos díjfizetést vezetne be.
Eszes Andrea
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
A 2013-ban bevezetett vízdíjbefagyasztás mára komoly problémákat okozott a víziközmű-rendszerben, így a főváros egy olyan új rendszert javasol, amely sávos díjszabást vezetne be, és a helyi önkormányzatok kezébe adná az árképzés jogát – írja az economx.
Karácsony Gergely elmondta, hogy a főváros levélben fordult az élő környezetért felelős miniszterhez a vízdíjak szabályozásának újragondolása érdekében. A főpolgármester hangsúlyozta, hogy a víziközmű-rendszer jelenlegi állapota aggasztó: országosan a kitermelt víz mintegy negyede, Budapesten pedig körülbelül 12 százaléka vész el a hálózat hibái miatt. A fővárosban előfordult olyan nap is, amikor 24 óra alatt száz csőtörést kellett elhárítani. A vízdíj befagyasztása óta az árak több mint a kétszeresükre emelkedtek, miközben a vízdíjak változatlanok maradtak. Ez a helyzet a víziközmű-cégeket is nehéz helyzetbe hozta , mivel a bevételeik sok esetben még a működési költségeket sem fedezik.
A cél az, hogy az önkormányzatok saját körülményeikhez igazodva dönthessenek a vízdíjakról. A főváros elképzelése szerint egy új rendszerben sávos díjszabás működne, amelyben az alapvető vízfogyasztás továbbra is kedvező áron lenne elérhető, míg a nagyobb fogyasztásért magasabb díjat kellene fizetni. Ez a megoldás egyszerre ösztönözné a takarékos vízhasználatot és teremtene forrást a szükséges fejlesztésekre. Karácsony hozzátette: a fővárosi rezsitámogatási programot is bővítenék, hogy a rászorulók számára elérhetőbbé tegyék a vízszolgáltatást.
Karácsony Gergely