← Vissza

news.bsdnet.hu

A Tisza benyújtotta a polgármesterek fizetésének korlátozásáról szóló törvényjavaslatot

24.hu 2026-06-19 19:13
Szabó Tibor tiszás képviselő benyújtotta a módosító javaslatot, amellyel a polgármesterek és a megyei önkormányzatok vezetőinek fizetését korlátoznák. A törvényjavaslat „nemzetgazdasági érdekből, a közpénzekkel való takarékos gazdálkodás és a helyi közszolgáltatások elsődlegessége érdekében” megakadályozza a polgármesterek és a vármegyei önkormányzat közgyűlésének elnöke illetményének automatikus, évről évre történő emelkedését. A módosítás ennek érdekében az ezeket a pozíciókat betöltők fizetését fixen a KSH által megállapított 2024-es nemzetgazdasági bruttó átlagkeresethez rögzítik. Július 1-től ugyanis már a 2025-ös nemzetgazdasági átlagkereseti adat lépett volna érvénybe, ami által automatikusan megemelkedett volna a polgármesterek és a megyei közgyűlési elnökök fizetése. A javaslat emellett megszüntetné a városvezetőknek, a megyei közgyűlési elnököknek és helyetteseiknek az önkormányzati törvényben rögzített, illetményhez vagy tiszteletdíjhoz igazodó havi átalány-költségtérítési jogosultságát. A törvényjavaslat a megyei önkormányzat közgyűlésének elnökére vonatkozó illetményi szorzószámot a nemzetgazdasági átlagkereset négyszereséről kétszeresére csökkentené. „A javaslat elfogadása törvényi szintű beavatkozást igényel, mert az automatikus illetményváltozás és a költségtérítési jogosultság az Mötv. szabályain alapul. A módosítás illeszkedik ahhoz a közpolitikai célhoz, hogy az önkormányzati rendszerben a személyi juttatások korlátozása a helyi közszolgáltatások, a kistelepülési feladatellátás, valamint az intézményfenntartási és működési kiadások elsődlegességét szolgálja” – írják az indoklásban.The post A Tisza benyújtotta a polgármesterek fizetésének korlátozásáról szóló törvényjavaslatot first appeared on 24.hu.
Eredeti cikk megtekintése →