← Vissza

news.bsdnet.hu

Nem hiszi el, mit talált egy 6 éves fiú a mezőn

Blikk 2026-06-19 19:24
Egy hatéves norvég kisfiú, Henrik Refsnes Mortvedt egy iskolai kirándulás során rendkívüli felfedezést tett: egy körülbelül 1200 éves vikingkori kardot talált egy dél-norvégiai mezőn. A lelet, amelyet hamarosan az oslói Kultúrtörténeti Múzeumban helyeznek el, nemcsak a kisfiú számára jelentett izgalmas pillanatot, hanem a régészeti közösség számára is fontos történelmi értéket képvisel. Csorba Anita Newsroom újságíró Ezeket látta már? Az esemény április végén történt, amikor Mortvedt az osztályával egy Brandbu nevű település közelében lévő mezőn sétált. A gyerekek köveket gyűjtöttek egy kézműves foglalkozáshoz, amikor a kisfiú egy, a földből kiálló fémdarabra lett figyelmes. „Ez a rész kiállt” – mesélte később a Hadeland újságnak, miközben a kard markolatára mutatott. Bár a penge rozsdás és koszos volt, Mortvedtet a kíváncsisága nem hagyta nyugodni, ezért kihúzta a földből, majd megvizsgálta. A leletet először megpróbálta visszahajlítani, majd tanárának is megmutatta, felismerve, hogy valami különlegeset talált – írja a Smithsonian . A szakértők szerint a kard egy „enegget” típusú, egyélű penge, amely a viking korszak elején, valószínűleg 750–850 között készült. Oystein Lia régész szerint az ilyen kardok a kisebb harci és vadászkésekből, az úgynevezett seaxokból fejlődtek ki, és a viking társadalom magas rangú tagjaihoz kötődtek. Lia úgy véli, a fegyver egy földbirtokos harcosé lehetett, aki egy helyi törzsfőnök katonai tanácsadójaként szolgált. A kard megtalálásának helyszíne mindössze 40 méterre fekszik a korábban dokumentált vaskori sírhalmoktól, ami arra utal, hogy a fegyvert temetkezési tárgyként helyezték el. Mortvedt felfedezése nemcsak a történészek és régészek figyelmét keltette fel, hanem a közvéleményét is. A kisfiú elmondása szerint két oka volt annak, hogy felszedte a kardot: egyrészt meg akarta akadályozni, hogy egy traktor kárt tegyen benne, másrészt úgy gondolta, egy ilyen tárgyat múzeumban kellene őrizni. Bár viccesen megjegyezte, kísértésbe esett, hogy hazavigye a leletet, végül helyesen cselekedett, és értesítette a felnőtteket. A kard mellett az Innlandet megyei régió idén más jelentős vikingkori leletekkel is gazdagodott. Áprilisban két fémdetektoros 19 ezüstérmét talált egy Renában lévő mezőn, amely Brandbutól északkeletre található . A helyszínen végzett további ásatások során több mint 4700 érmét tártak fel, amelyeket mára Norvégia legnagyobb vikingkori kincseként tartanak számon. A régészek szerint az érmék kivételes állapotban maradtak fenn, mintha csak nemrég verték volna őket. régészet
Eredeti cikk megtekintése →