← Vissza

news.bsdnet.hu

Papp László Magyar Péternek: Nem a fizetések, hanem a 22 milliárdos elvonás fáj Debrecennek

Hajdú-Bihar (HAON) 2026-06-19 19:41
Brüsszelben tartott sajtótájékoztatót június 19-én Magyar Péter, mely eseményen egyebek mellett szóba került a települési önkormányzatok képviselőinek, alpolgármestereinek, illetve a polgármesterek fizetése is. A miniszterelnök azt mondta, az előző kormány még 2024-ben döntött a településvezetők fizetésének emeléséről, mely jogszabályba egy évről-évre történő emelést is beépített, amely július 1-től hatályosulna. Magyar Péter itt közvetlenül a debreceni döntéshozóknak üzent. – Van egy rossz hírem a már ülésező bukott fideszeseknek. Ott mind a két alpolgármester fizetését milliós összeggel akarják emelni –  mondta Magyar Péter . Ezután hozzátette, befagyasztják a 2025-ös szinten az alpolgármesterek, polgármesterek fizetését és július 1-től elveszik a költségtérítésüket is. A közvetlen üzenet nem maradt válasz nélkül, a polgármester közösségi oldalán reagált Magyar Péter szavaira, illetve az önkormányzati vezetők fizetéscsökkentését célzó, váratlanul benyújtott parlamenti javaslatra. Bár a városvezetőség minden esetben a hatályos jogszabályok szerint jár el, Papp László szerint az új kormányzatnak inkább a Debrecent sújtó milliárdos elvonást kellene ilyen lendülettel eltörölnie. Debrecen közgyűlése június 25-én tárgyalja az alpolgármesteri illetményekkel kapcsolatos előterjesztést.  Papp László azt írta, a döntés hátterében egy szigorú törvényi kötelezettség áll. A jelenleg hatályos jogszabályok értelmében ugyanis a képviselő-testületeknek július 1-jét megelőzően kötelező döntést hozniuk a kérdésben, méghozzá a 2025. évre vonatkozó nemzetgazdasági átlagkereset alapulvételével. – hangsúlyozta Debrecen polgármestere, hozzátéve, hogy a képviselők már kézhez is kapták a vonatkozó, törvényesen előkészített anyagokat. Papp László bejegyzésében rámutatott, hogy A polgármester szerint az időzítés „minden bizonnyal nem véletlen”. Ugyanakkor egyértelművé tette, hogy Debrecen vezetése ezután sem fogja véleményezni a fizetéscsökkentésre vonatkozó javaslatot. – szögezte le. Amennyiben a javaslatból a közgyűlés időpontjáig törvény lesz, a debreceni testület már annak megfelelően fog határozni. A kapcsolódó előterjesztés szerint Debrecen közgyűlése a jogszabályi kötelezettségeknek eleget téve módosítja a város négy főállású alpolgármesterének javadalmazását 2026. július 1-jei hatállyal. A törvény értelmében az illetményeket a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett 2025-ös nemzetgazdasági átlagkereset (727.496 forint) alapján kell újraszámolni. Az előterjesztés azt javasolja, hogy Széles Diána, Barcsa Lajos, Balázs Ákos és Puskás István továbbra is a törvényben adható maximális arányt, vagyis a polgármesteri fizetés 90 százalékát kapja meg. Ennek a számításnak az eredményeként az alpolgármesterek alapilletményét havi bruttó 2.946.300 forintban állapítanák meg. A fizetés mellett a jogszabály automatikusan biztosít számukra egy havi költségtérítést is, amely kötelezően az alapilletmény 15 százaléka. Ez az összeg a megemelt bérhez igazodva fejenként havi 441.945 forintot jelent. Az alapvető juttatásokon felül a városvezetők a munkakörük betöltéséhez kapcsolódóan idegennyelv-tudási pótlékra is jogosultak, amelynek összege a megszerzett vizsgáktól és végzettségtől függ. Ennek megfelelően Barcsa Lajos egy német és egy angol nyelvvizsga után összesen havi 61.840 forintot, Széles Diána egy angol nyelvvizsga után 23.190 forintot, Puskás István pedig felsőfokú olasz nyelvtudása révén 19.325 forint kiegészítő pótlékot kaphat havonta. Papp László a bejegyzése végén kifejezte reményét, hogy az új kormányzat legalább olyan elszántsággal és sebességgel fogja eltörölni a szolidaritási hozzájárulást , mint amilyen gyorsan a polgármesterek fizetését csökkenti. – emelte ki Papp László. Hozzátette, hogy ennek a hatalmas összegnek helyben kellene hasznosulnia és a debreceniek fejlődését kellene szolgálnia. Végül határozott kéréssel fordult a város országgyűlési képviselőihez és felszólította őket, hogy a debreceniek érdekeit szem előtt tartva, haladéktalanul kezdeményezzék a parlamentben a szolidaritási hozzájárulás megszüntetését. Ajánljuk még:
Eredeti cikk megtekintése →