← Vissza

news.bsdnet.hu

Megfosztotta Volodimir Zelenszkijt a legmagasabb lengyel kitüntetéstől Karol Nawrocki

HVG 2026-06-19 20:49
Megfosztotta Volodimir Zelenszkijt a legmagasabb lengyel kitüntetéstől, a Fehér Sas-rendtől Karol Nawrocki – jelentette be az X-en maga a köztársasági elnök. https://x.com/prezydentpl/status/2068027427788333081 Mint arról korábban beszámoltunk , Nawrocki ezen szándékát már május végén jelezte, miután az ukrán államfő egy katonai alakulatot a második világháború alatt tömegmészárlásokat elkövető Ukrán Felkelő Hadseregről (UPA) nevezett el. A második világháború alatt az UPA fegyveresei egyfelől a szovjetek ellen harcoltak, így sok ukrán számára az orosz uralommal szembeni ellenállás szimbólumát jelentik, ugyanakkor az ő nevükhöz tapadnak a volhíniai és kelet-galíciai etnikai tisztogatások is, melyek alatt több tízezer, egyes becslések szerint százezer lengyel civilt gyilkoltak meg. Zelenszkij döntése nem csak a lengyel jobboldalon keltett visszatetszést, Lech Walesa volt köztársasági elnök is bírálta a lépést. „Szeretném hangsúlyozni, hogy ez a döntés nem az ukrán nép ellen irányul. Nem változtat a lengyel biztonságpolitika stratégiai irányvonalán sem. Eddig is és ezek után is támogatni fogjuk Ukrajnát, mert jól tudjuk, hogy az orosz agresszió Lengyelországra és Európára is fenyegetést jelent” – mondta Nawrocki. A lengyel államfő döntését kommentálta a Facebook-oldalán az ukrán külügyiminiszter, Andrij Szibiha is. Szerinte Lengyelország ezzel a döntésével olyan stratégiai hibát vétett, amelyből csak Moszkva profitálhat. Szibiha egyúttal bejelentette azt is, hogy mivel a lengyel politikusok igazságtalanul és tiszteletlenül bánnak Ukrajnával, ezért visszaküldi a Lengyel Köztársaság Érdemrendjének Parancsnoki Keresztjét.
Eredeti cikk megtekintése →