A nap, amikor megőrült az ország: 22 éve szerezte Baumgartner Zsolt Magyarország egyetlen F1-es pontját
Player
2026-06-20 07:03
A 19. helyről indulva egy reménytelenül lassú autóval írt történelmet Baumgartner Zsolt az indianapolisi „roncsderbin”.
Napra pontosan huszonkét évvel ezelőtt, 2004. június 20-án olyan dolog történt, amire azelőtt – és azóta sem – volt példa:
Az akkoriban 23 éves magyar pilóta szinte lehetetlen vitt véghez: a 19. helyről indulva a nyolcadik, vagyis az utolsó pontszerző helyen ért célba a kis költségvetésből összerakott, elképesztően gyenge Minardival:
Ehhez persze az is kellett, hogy az indianapolisi futam valóságos káoszba torkolljon: rajtbaleset, defektek és műszaki hibák tizedelték a mezőnyt, szinte roncsderbivé változtatva a versenyt. Baumgartner viszont higgadt maradt, elkerült/megúszta a bajt, és egyenletes tempóval tartotta magát a versenyben a reménytelenül lassú autójával. Így nézett ki a sporttörténelmi pillanata:
(Fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet:
A Forma–1-be bekerülni ugyan nehéz, de nem lehetetlen, még a motorsportnemzetektől távolabbi országokból sem. A tehetség, kitartás, a rengeteg gyakorlás mellett szerencse és szponzorok is kellenek, hogy az általában kisgyerekkorban, gokarttal kezdődő pályafutás egyszer csak elérkezzen a csúcskategóriaként emlegetett Forma–1-hez. Nem hosszú a magyarok listája, akiknek sikerült.