Szintet léptek Bécsben, amit még Arnold Schwarzenegger is megünnepelt
Vezess
2026-06-20 05:44
Arnold Schwarzenegger is ott volt Bécsben, amikor az Osztrák Posta hivatalosan is elindította teljesen elektromosan működő kézbesítési rendszerét.
2026.06.20. szombat 06:44
Az osztrák fővárosban ezentúl az utolsó kilométeres postai kézbesítés közvetlen CO₂-kibocsátás nélkül történik. A látványos bejelentést a bécsi Heldenplatzon tartották, és az időzítés nem véletlen: hiszen a napokban kezdődött a szintén Bécsben rendezett Austrian World Summit klímakonferencia, amelynek Arnold Schwarzenegger az egyik fő kezdeményezője.
Az osztrák származású világsztár régóta aktív szereplője a klímavédelmi ügyeknek, most pedig személyesen vett részt az Osztrák Posta újabb fenntarthatósági mérföldkövének ünneplésén.
A változás lényege, hogy Bécsben a levelek, csomagok, újságok, magazinok és reklámküldemények kézbesítését ezentúl teljes egészében elektromos járművekkel vagy gyalogosan végzik. A rendszerben naponta több mint 1300 postai dolgozó vesz részt: vannak, akik gyalog járják a körzetüket, mások elektromos kerékpárral, elektromos robogóval vagy elektromos kisteherautóval dolgoznak.
Az Osztrák Posta adatai szerint Bécsben jelenleg körülbelül ezer elektromos kézbesítőjármű fut, ezek évente összesen nagyjából nyolcmillió kilométert tesznek meg tisztán elektromos hajtással. A vállalat számításai alapján ez évente mintegy 2300 tonna szén-dioxid-kibocsátás megtakarítást jelent az osztrák fővárosban.
Az átállás komoly beruházást igényelt. Az Osztrák Posta összesen 32 millió eurót (kb. 11 milliárd forint) fordított az elektromos járműflotta bővítésére és a szükséges töltőinfrastruktúra kiépítésére. A működtetéshez szükséges energia egy részét saját napelemes rendszereikkel állítják elő.
Schwarzenegger szerint az elektromos logisztika következetes bővítése jól mutatja, hogy az Osztrák Posta komolyan veszi az alacsony kibocsátású jövő felé vezető utat – írj az Österreichische Post AG.
A bécsi projekt azért is fontos, mert az online kereskedelem növekedésével egyre nagyobb nyomás nehezedik a városi logisztikára. A csomagszállítások számának emelkedése több járművet, több megállást és nagyobb forgalmi terhelést jelent a városokban, ezért egyre több európai település keresi azt a megoldást, amellyel a kiszállítások környezetre gyakorolt hatása csökkenthető.
Az Osztrák Posta országos szinten is tovább menne ezen az úton. Már most több mint 6000 elektromos járművet üzemeltet Ausztriában, ezzel az ország legnagyobb elektromos flottájával rendelkezik.
Ausztria után Arnold szinte azonnal Budapestre jött, új filmet forgat: