← Vissza

news.bsdnet.hu

Lakásfoglalók, fosztogatók miatt élhetetlen az Ezüsthegy - Több úszómedencényi szemetet visznek el évente - íme a fejlemények legutóbbi cikkünk óta

Blikk 2026-06-20 08:30
Lassan élhetetlenné válik az Óbuda és Budakalász határán levő Ezüsthegy. A Barackos út és a Meggy utca lakói évek óta rettegnek az éjszakai fosztogatóktól, itt minden portán hatalmas kutyákkal, rácsokkal, kamerákkal, néhol bedeszkázott ablakokkal védekeznek a tisztes polgárok. Az elhagyott telkekre drogosok, hajléktalanok, szökésben levő bűnözők költöznek be, a félelem mellett hatalmas, bűzlő szeméthalmokat hagyva maguk mögött. Hulladékból lassan több van itt mint gyümölcsfából, ezért nem csak élhetetlen, értéktelen is lett a környék. Végh Attila Bűnügyi újságíró, oknyomozó riporter Ezeket látta már? Rendszeres razziákkal próbálkozik rendet tenni a Barackosban Óbuda polgármestere. Kiss László az Óbuda-Békásmegyeri Közterület Felügyelettel, a polgárőrség és a rendőrség bevonásával kívánja megtisztítani a jobb sorsot érdemlő területet a szeméttől. Mert abból aztán akad itt bőven. Ildikó hatalmas kutyákat tart a portáján a hívatlan vendégek elrettentéseként, az ágya mellett egy machetével alszik, annyira fél Fotó. Fuszek Gábor - Ez negyven éve még egy kis hobbitelek övezet volt, akik ide építkeztünk a csendért, a tisztaságért, a jó levegőért, a nyugalomért vállaltuk a kényelmetlenséget, hogy nincs csatorna, nincs tömegközlekedés, nem mindig van jó minőségű víz, s ha egy vihar megcibálja az elektromos vezetékeket, akár két napra is elmegy az áram - mondta a Blikknek Ildikó. - Ám ez nem lenne baj, ha nem szűnt meg volna minden, ami ide vonzotta a lakókat. Ide nem téved fel csak úgy valaki véletlenül, ide céltudatosan, direkt azért jönnek fel éjjelente a drogosok, hajléktalanok, hogy elrejtőzzenek a hatóság elől. Ha már itt vannak, nem csak az üresen maradt épületeket rombolják le még jobban, hanem lopnak is. Rabolnak is, a szomszédomat tavaly júliusban ütötték fejbe, majdnem belehalt, pár ezer forint volt a zsákmány. Engem is loptak már meg, a két hatalmas kutyám mellett egy bozótvágó késsel a párnám alatt alszom, nem adnám könnyen magam, de borzasztó dolog félelemben élni. Indul a razzia, a polgármester szerint meg fogják tisztítani a Barackost / Fotó: Óbuda-Békásmegyeri Közterület Felügyelet A múlt hónapban indult kerületi akció célja egyértelműen ennek a helyzetnek a felszámolása, az állandó, ismétlődő razziákkal kívánják elűzni a Barackosból a félelemkeltőket. - Új térfigyelő kamerákat helyeztünk ki a terület több pontján, amit a közterület-felügyelet készenléti központjában folyamatosan figyelnek is az ügyletesek, s ha kell, elindítják az őrszem járőröket, ahol a kerület rendészei a rendőrséggel együtt intézkedhetnek - mondta a polgármester. - Ráadásul kineveztem önkormányzat megbízottként Z. Kárpát Dánielt, egykori országgyűlési képviselőt, akinek az a feladata, hogy a razziák során innen elűzött drogosok, szemetelők ne is térhessenek vissza, hogy az állam tegyen rendet a területen, az állam polgárainak ne kelljen itt félniük. A volt parlamenti képviselő önkormányzati megbízottként felügyeli a Barackos kitakarítását / Fotó: Óbuda-Békásmegyeri Közterület Felügyelet Tiltott zóna Sok kerületi hajléktalan is a Barackosban húzza meg magát nyáron, ide jönnek a rendszeres, köztéri ellenőrzések elől, nem is tetszik nekik, hogy az egyenruhások már itt is razziáznak, innen is elzavarják őket, tiltott zóna lett nekik a Barackos. - Nem a fedél nélküli emberek vegzálásáról van szó - jelentette ki Kiss László polgármester. - Minden olyan személyt, aki kénytelen az utcán élni a a közterület-felügyelők a megfelelő szociális ellátórendszerhez irányítják az Önkormányzat munkatársai. Nem gondoljuk, hogy a szegénység bűn, de azt igen, hogy a kerületben rendnek kell lennie, egy fedél nélküli sem szemetelhet, nem veszélyeztetheti mások nyugalmát, életterét, biztonságát. Sem drogos, sem önkényes lakásfoglaló, sem hajléktalan nem fenyegetheti a Barackos lakóinak életét / Fotó: Óbuda-Békásmegyeri Közterület Felügyelet A drograzziák, az önkényesen elfoglalt, gazdátlan házak lebontása nem mai keletű dolog, már egy éve is ezzel próbálták megelőzni azt, hogy idegenek zavarják az itt lakókat, ha nincs hová menniük, nincs hol meghúzódniuk akkor nem is jönnek fel az Ezüsthegyre. - Elképzelni nem tudja, aki nem járt itt, mi van ezekben a gazdátlan, elhagyott házakban, a felhalmozott, lopott vagy kiturkált lomoktól kezdve az emberi ürülékig, állattetemekig, bogarak, fertőzés, bűz, embertelen - mondta az akcióban részt vevő egyik polgárőr, István. -Az ingatlanokból már kilopták azt, amit el lehetett adni, itt nincs fém, radiátor, mosogató, de még rézkábel sem, nincs ajtó, ablak, tok sem, mert azt meg eltüzelték. Van, ahol térdig ért a szemét, ám a méltó emberi lakhatásra alkalmatlan helyek drogelosztó központnak “kiváló” építmények . Ezekkel nem lehet mást tenni, mint eldózerolni, eltüntetni, s aztán új életet kezdeni az Ezüsthegyen. A razziákhoz meg kell az erődemonstráció, ha csak egy-két járőr jön fel, azoknak nem engedelmeskednek a jogsértők, jobb esetben csak sértegetik. megdobálják, de ha megjelenünk húszan ott érzik az intézkedés erejét, hogy ez nem tréfa, menniük kell. Razzia a Barackosban, kell a nagy létszámú erő demonstrálása, a jogsértőknek érezniük kell, ide többet nem jöhetnek vissza / Fotó: Óbuda-Békásmegyeri Közterület Felügyelet A polgármester és az önkormányzati megbízott személyesen kíséri figyelemmel a munkálatokat és a Barackos razziáit is. Azt ígérik, addig nem állnak meg, amíg az utolsó hasonló építmény el nem tűnik innen. A cél pedig az, hogy ha a területet a tisztítás után rendezik is, akkor itt megfizethető áron bérelhető zöldövezeti otthonok épülhessenek a családok számára. - Ehhez még egy nagy feladat kell, l e kell szoktatni az embereket, hogy feljöjjenek ide kocsival, és itt borítsák ki a szemetüket, az építési törmelékeket, a használt autógumikat, háztartási gépeket - panaszkodott egy másik lakó, Mária. - Nem vicc, hogy itt már a szemét terem meg nem a gyümölcs. A házam előtt mennek el az autók a szeméttel, itt lakok a Meggy utca elején, mindent látok, de szólni nem merek. Egyszer az egyik meglátta, hogy felírom a rendszámát, azt mondta rám gyújtja a házat. Hittem neki, úgy nézett ki, így inkább bezárkózom. Életkép a Barackosban, 50 méterenként van egy illegális szemétlerakó az Óbuda feletti hegyen / Fotó: Óbuda-Békásmegyeri Közterület Felügyelet Óbuda
Eredeti cikk megtekintése →