A Fidesz szerint Magyar Péter sógora megállapodást kötött egy alkotmánybíróval
Blikk
2026-06-20 10:45
A Fidesz szerint Magyar Péter egyik hozzátartozója és egy alkotmánybíró között megállapodás jöhetett létre az Alkotmánybíróság legutóbbi eljárásaihoz kapcsolódóan – ezt a párt szombati közleményben fogalmazta meg.
Szabó Eszter Sára
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Az ügy előzménye, hogy több alkotmánybíró kizárta magát egy, a köztársasági elnök beadványához kapcsolódó eljárásból, arra hivatkozva, hogy az indítvány nem egy már elfogadott jogszabály alkotmányossági vizsgálatára irányul, hanem egy jövőbeli helyzet értelmezésére. A kizárások miatt a testület nem tudta teljes létszámmal tárgyalni az ügyet, mivel a határozatképességhez legalább tíz fő jelenléte szükséges, ez pedig a kizárások miatt nem teljesült.
A kialakult helyzetben az Alkotmánybíróság elnöke levette a napirendről a köztársasági elnök beadványát.
A Fidesz erre reagálva azt állította, hogy „Szabó Marcel alkotmánybíró és Magyar Péter sógora, Melléthei-Barna Márton titkos megállapodást kötöttek”, amely szerint a párt közlése alapján azok az alkotmánybírók, akik nem engedik napirendre a köztársasági elnök beadványát, a pozíciójukban maradhatnak.
A közleményben a Fidesz úgy fogalmazott, hogy a történtek „a magyar alkotmányosság egyik legszégyenteljesebb napját” jelentik, és politikai összefüggéseket is említett az alkotmánybírók döntésével kapcsolatban.
Az Alkotmánybíróság érintett tagjai azzal indokolták a kizárásukat, hogy az indítvány nem a már hatályos szabályok felülvizsgálatára irányult, hanem egy jövőbeni jogi helyzet előzetes értelmezésére, amely szerintük nem tartozik a testület hatáskörébe.
A köztársasági elnök korábban azért fordult az Alkotmánybírósághoz , mert álláspontja szerint felmerülhet, hogy az Alaptörvény jövőbeni módosításai egyedi esetek rendezésére irányulhatnak, ami szerinte alkotmányossági kérdéseket vet fel.
A politikai reakciók ezt követően tovább erősödtek: a Fidesz éles hangvételű közleményben bírálta a kialakult helyzetet, míg más szereplők szerint az alkotmánybírók döntése eljárásjogi kérdésnek tekinthető.
Magyar Péter a történtekre reagálva úgy fogalmazott, hogy „fellázadt az Alkotmánybíróság a köztársasági elnök ellen”, és a helyzetet közjogi válságként értékelte. A kormánypártokhoz köthető politikusok ezzel szemben a köztársasági elnök és az Alkotmánybíróság elnökének felelősségét is felvetették.
A Sándor-palota közleménye szerint a köztársasági elnök tudomásul vette az alkotmánybírák döntését.
( Telex )
Magyar Péter