Új korszak jöhet: Borbély átszabja a Fradi játékát
Blikk
2026-06-20 14:05
Borbély Balázs visszatért a Ferencvároshoz, ezúttal már vezetőedzőként. Az ETO-tól érkező szakember elárulta, milyen futballt szeretne látni, mikor változtathat Robbie Keane rendszerén, és azt is, mit jelentene számára, ha egy év múlva is a Fradi kispadján ülne.
Tomka Tivadar
Sportújságíró
Ezeket látta már?
Több mint egy hete készül az új idényre a Ferencváros Borbély Balázs irányításával. A magyar bajnok új vezetőedzője gyorsan otthon érezte magát régi-új klubjánál, a játékosok hozzáállásával pedig eddig elégedett.
– Nagyon pozitívak az első benyomások. Elég jól bekezdtünk, keményen dolgoznak a srácok, senki nem panaszkodik, csinálják azt, amit kérünk tőlük – mondta a FradiMédiának.
A 46 éves szakember számára nem volt ismeretlen a népligeti környezet. Korábban már dolgozott a klubnál, így pontosan tudta, hol találhatók az edzőpályák és hogyan működik a Ferencváros mindennapi élete.
Borbély szerint a létesítmények azóta modernizálódtak, de úgy érzi, mintha el sem ment volna a klubtól.
A Fradi új edzője azt is elárulta, hogy kinevezéséről közösen döntött a családjával, amely teljes mértékben támogatta a visszatérését.
Borbély Balázs munkáját a Ferencvárosnál is Stefan Pánik erőnléti edző segíti, akivel az előző két évben Győrben dolgozott együtt .
A vezetőedző megszállott és rendkívül felkészült szakemberként jellemezte kollégáját.
– Pista egy olyan ember, aki tényleg csak a munkájának, a hivatásának és a családjának él. Abszolút profi, nekem is egy fontos támaszpont – fogalmazott Borbély.
Az új vezetőedző nem titkolta, hogy hosszabb távon a saját elképzelései szerint szeretné átalakítani a Ferencváros játékát.
Borbély elsősorban a saját szemének hisz, de nyitott a statisztikai adatokra és a részletes elemzésekre is. Minden játékost személyesen szeretne felmérni, mielőtt döntést hoz a keret kialakításáról.
A szakember azt is egyértelművé tette, hogy nem tartozik a háromvédős rendszer legnagyobb hívei közé. Robbie Keane irányításával ugyanakkor másfél éven keresztül rögzültek bizonyos taktikai automatizmusok, ezért nem akar elhamarkodottan változtatni.
– Szeretném idővel a saját stílusomra formálni a csapatot, de meg kell találni a megfelelő időzítést – mondta.
A Ferencváros július 9-én már fontos tétmérkőzést játszik, ezért Borbély szerint az elsődleges cél az, hogy addigra a csapat fizikailag, taktikailag és mentálisan is a lehető legjobb állapotba kerüljön.
Az edző a felkészülési mérkőzéseken vizsgálja meg, hogyan működnek az új elképzelései.
Amennyiben a játékosok gyorsan alkalmazkodnak, akár azonnal jöhet a játékrendszer átalakítása. Ha azonban az új megoldások még nem bizonyulnak elég hatékonynak, a szakmai stáb nem erőlteti majd a váltást.
Borbély Balázs hangsúlyozta, hogy kész komoly szerepet adni a fiatal játékosoknak is.
Szerinte velük több egyéni foglalkozásra, videózásra és taktikai oktatásra van szükség, de ha elérik a megfelelő szintet, bármilyen mérkőzésen pályára küldi őket.
– Ha a játékosok a megfelelő szintre jutnak, kész vagyok őket bármilyen mérkőzésen bedobni – jelentette ki.
A vezetőedző egyelőre nem akar hosszú távú ígéreteket tenni. Úgy véli, a futballban egy év is hatalmas idő, ezért inkább lépésről lépésre haladna.
Jövőjéről ugyanakkor sokatmondó kijelentést tett.
– Ha egy év múlva még itt leszek, akkor az azt jelenti, hogy a csapat fejlődött, sikereket ért el, és lesz miről beszélnünk – fogalmazott.
Borbély hozzátette, hogy edzőként továbbra sem tartja magát késznek. Minden nap tanulni akar a játékosaitól és a stáb tagjaitól, hogy a jövőben még jobb szakemberré váljon.
Hajnal Tamás sportigazgató korábban elmondta, hogy húsz éve ismeri Borbély Balázst, és jó barátságot ápolnak. A vezetőedző szerint a közös munka eddig zökkenőmentesen alakult.
Borbély ugyanakkor tréfásan megjegyezte, hogy egyelőre még nincsenek mérkőzések és komoly nyomás.
– Hajnal Tamással egyelőre tökéletes a munkakapcsolat. Még nincsenek meccsek, majd ha jön a nyomás, akkor valószínűleg változik – mondta mosolyogva.
Borbély az európai kupasorsolásról is beszélt. Úgy véli, a Ferencváros a lehető legnehezebb ellenfelet kapta, de ezt el kell fogadniuk. A magyar kupagyőztes továbbjutás esetén a holland Twente együttesével találkozik a labdarúgó Európa-liga-selejtezőjének második fordulójában.
A szakember szerint a klubnak, a játékosoknak és a szurkolóknak egységet kell alkotniuk ahhoz, hogy sikeresek legyenek.
Az új vezetőedző arra kérte a drukkereket, hogy az előttük álló nehéz időszakban is álljanak a csapat mellett.
– Támogassák és buzdítsák a csapatot úgy, ahogy eddig tették, sőt még egy picivel fokozhatjuk is. Hiszek abban, hogy együtt nagy dolgokra lehetünk képesek – üzente Borbély Balázs.
Fradi