Súlyos járvány tombol: 30-an meghaltak egy újabb gócponton
Blikk Rúzs
2026-06-20 14:12
Egy menekülttáborban terjed a halálos betegség.
Aggasztó hírek érkeztek a Kongói Demokratikus Köztársaságból, ahol egy buniás menekülttáborban újabb, veszélyes gócot alakíthatott ki a gyilkos kór. Május eleje óta legalább harminc ember vesztette életét ebolára utaló tünetekkel, a zsúfoltság és a higiéniai hiányosságok miatt pedig komoly az esélye annak, hogy egy újabb, megfékezhetetlen járvány indul el a térségben.
A mintegy 15 ezer embernek otthont adó Kigonze táborban hirtelen ugrott meg a halálozási ráta, ahol egyetlen hét alatt tíz embert temettek el a helyiek. A lázzal, fejfájással és hányással járó súlyos betegség pontos azonosítását nehezíti, hogy a hozzátartozók a bizalmatlanság miatt sokáig elutasították a mintavételt. Így hivatalosan nem tudni, pontosan hány elhunyt esetében állt a háttérben az ebolavírus, ami jelentősen hátráltatja a fertőzési láncok felkutatását.
A vírus terjedését fokozza, hogy a Kongó keleti részén található táborokban katasztrofálisak a higiéniás körülmények, és a nemzetközi támogatások csökkenése miatt akadozik a tiszta vízellátás is. Ráadásul a mostani hullámért a ritkább Bundibugyo-vírustörzs a felelős, amely ellen jelenleg nincs jóváhagyott vakcina vagy célzott kezelés. A helyi egészségügy helyzetét tovább nehezíti, hogy már számos egészségügyi dolgozó is megfertőződött, így a túlterhelt rendszer alig bírja a nyomást.
Bár a WHO szerint a globális kockázat egyelőre alacsony, a regionális veszély rendkívül magas: június közepéig már 232 regisztrált áldozat köthető a kongói eseményekhez. Az Egyesült Államok és a nemzetközi hatóságok nem vezettek be általános utazási tilalmat, de szigorú repülőtéri egészségügyi szűréseket és beléptetési korlátozásokat léptettek életbe az érintett afrikai országokból érkező utasokra, hogy megelőzzék a vírus továbbterjedését.
Via tozsdeforum