← Vissza

news.bsdnet.hu

Polt Péter megszólalt a Sulyok-ügyről, és kiállt az alkotmánybírák mellett

Index 2026-06-20 18:08
Szombat délután került fel az Alkotmánybíróság  honlapjára  a testület elnökének, Polt Péternek a Személyes vélemény az alkotmánybírósági eljárás néhány kérdéséről című rövid írása, amelyben reagál a Sulyok Tamás köztársasági elnök alkotmánybírósági beadványa körül kialakult vitára . A négy pontba szedett nyilatkozatban megvédi az államfőnek az Alaptörvény értelmezésére irányuló indítványozási jogát, valamint a testületnek ugyanezzel kapcsolatos eljárását, ugyanakkor nem tartja az adott indítványra vonatkozó alkotmánybírói döntésnek a kizártság bejelentését, és ismételten kiáll amellett, hogy az alkotmánybírók nem vonhatók felelősségre az eljárásuk során hozott döntésükért vagy véleményükért. Polt Péter véleménye: Először június 11-én élt az elnök azzal a lehetőséggel, hogy a testület honlapján, az Alkotmánybírói vélemények menüpont alatt fejtette ki álláspontját. A bírói és alkotmánybírói elmozdíthatatlanság mint a bírói függetlenség garanciája Európában című tanulmányában egyértelműen a miniszterelnök távozásra történő felszólításaira reagált. Mint ismeretes, Magyar Péter eredetileg május 31-ig adott időt több közjogi méltóságnak, köztük az Alkotmánybíróság elnökének és több más állami tisztségviselőnek, hogy távozzon hivatalából. A miniszterelnök péntek esti videójában is úgy fogalmazott , hogy az alkotmánybírák pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és Polt Péternek távoznia kell. Sulyok Tamás június 11-én jelentette be, hogy  indítványt nyújtott be  az Alkotmánybírósághoz az Alaptörvény alkotmányos funkcióját, elfogadását és módosítását szabályozó rendelkezések értelmezésére, miután Magyar Péter bejelentette , hogy az államfő elmozdítása érdekében nem személyre szabott jogalkotással módosítani fogják az Alaptörvényt. Az Alkotmánybíróság péntek délután tudatta : hét alkotmánybíró az ügy tárgyával összefüggő személyes és közvetlen érintettségére hivatkozással kizárási okot jelentett be. A teljes ülés így nem határozatképes, ezért Polt Péter, a testület elnöke levette az ügyet a napirendről. Az Alkotmánybíróság teljes ülése akkor határozatképes, ha azon a hivatalban lévő alkotmánybírák legalább kétharmada jelen van. Ez tíz főt jelent. A Fidesz szombat délelőtti közleményében azt állította , hogy Szabó Marcel alkotmánybíró és Magyar Péter sógora, Melléthei-Barna Márton tiszás képviselő titkos megállapodást kötöttek, amelynek értelmében azok az alkotmánybírók, akik nem engedik napirendre a köztársasági elnök Alaptörvény-értelmezési beadványát, a posztjukon maradhatnak. A Tisza Párt cáfolta, hogy történt volna ilyen egyeztetés. Melléthei-Barna Márton újabb Fidesz abszurdnak nevezte az ellenzéki párt állítását. A kormánypárti képviselője közölte: sem ő, sem a kormány, sem a frakció nem kötött semmilyen háttérmegállapodást, és szerinte azok az alkotmánybírók, akik nem vettek részt az eljárásban, szakmai alapon döntöttek. (Borítókép: Sulyok Tamás és Polt Péter 2025. május 14-én, amikor a legfőbb ügyész a Sándor-palotában átadta a köztársasági elnöknek a lemondását. Fotó: Sulyok Tamás / Facebook)
Eredeti cikk megtekintése →