Nem várt mellékhatást fedeztek fel a kutatók a fogamzásgátló tablettáknál
Index
2026-06-20 20:17
A Michigan Egyetem kutatói továbbfolytatták kutatásukat a fogamzásgátló tablettát szedő nők petefészkében termelődő hormonok körében, különösképpen azt figyelték, hogy mennyiben befolyásolják a falászavar kockázatát.
A kutatásban részt vevő 422 nőt arra kérték, hogy kombinált fogamzásgátlót használjanak, és arról számoljanak be, hogy az aktív és az inaktív placebótabletta szedése alatt milyenek az étkezései szokásaik (előbbi 21, utóbbi 7 napos periódust ölel fel). A nőket két menstruációs cikluson át követték a nőket, a JAMA Network Open című folyóiratban közölték a kutatási eredményeket:
azokon a napokon, amikor a nők az aktív gyógyszert szedték, nagyobb valószínűséggel számoltak be érzelmi evésről, mint az inaktív periódus alatt.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a vizsgálatban résztvevő nők közül nem mindenki számolt be erről a tapasztalatról, valószínűleg azokat érinti főként, akiknél fennállnak egyéb kockázati tényezők is.
A csapat korábbi vizsgálatai már rámutattak arra, hogy az ösztrogén és a progeszteron magas szintje fokozza a túlevés kockázatát, ami a ciklus második felében, ovuláció után nő meg. Sok fogamzásgátló ezen hormonok szintetikus változatain alapul, ezért felmerült a kérdés, fokozhatják-e a túlevés kialakulását – írta a Gizmodo .
(Borítókép: Képünk Illusztráció! Fotó: Stefan Puchner / picture alliance / Getty Images)