← Vissza

news.bsdnet.hu

Reagált a tatabányai tragédiára Hegedűs Zsolt: Mindent meg fogunk tenni azért, hogy megváltozzon a rendszer

Index 2026-06-20 20:27
Mintegy 41 fokos láza ellenére nem tették intenzív osztályra azt a kétéves kisfiút, aki a tatabányai kórházban vesztette életét. A szülők szerint nem vették elég komolyan oxigénhiánnyal született, epilepsziás gyermekük állapotát, a kórházat vádolják a történtekért, így feljelentést tettek. A történtek előtt már egy nappal bevitték a szülők az ügyeletre a fiút, mert 39 fokos volt a láza. Hazaküldték őket, de másnapra sem javult az állapota, ezután a háziorvos utalta be a kórházba agyhártyagyulladás gyanújával. A Tények szerint ezután nem tudták eldönteni, hogyan kezeljék, osztályról osztályra küldték. „Két évvel ezelőtt társszerzőként arról írtam , hogy mit tanulhatunk egy angliai gyermekhalál és egy magyar eset összevetéséből. Nem magukat a tragédiákat hasonlítottuk össze, hanem azt, hogyan reagál rájuk egy egészségügyi rendszer” – kezdte bejegyzését Hegedűs Zsolt, aki leírta, hogy „Angliában a tragédiát követően a rendszer önvizsgálatot tartott, feltárta a hibákat, levonta a tanulságokat, és olyan intézményeket erősített meg, mint a duty of candour – az őszinte, kötelező tájékoztatás és a transzparens hibafeltárás kultúráját. Ott sem volt könnyű szembenézni a történtekkel”. Magyarországon ezzel szemben sokszor nem a tanulás lett a reflex, hanem a szőnyeg alá söprés és az egyének hibáztatása – állította szembe a két országot az egészségügyi miniszter. Mint fogalmazott, ezt 2024-ben még kívülről írta le, jelenleg viszont már ágazati döntéshozóként egészen más a szerepe. Hatalmas felelősség, hogy mindaz, amit akkor képviseltem – az őszinteség, a hibák feltárása, a tanuló egészségügy, a betegbiztonság elsődlegessége – ne csak cikkekben, facebook posztokban és konferenciákon létezzen, hanem a magyar gyakorlat része legyen – jelentette ki Hegedűs Zsolt, aki megígérte: „mindent meg fogunk tenni azért, hogy megváltozzon az a rendszer, amit örököltünk, ami sajnos már nagyon mélyen konzerválta az átláthatatlanságot és a hibák eltitkolásának gyakorlatát”. „Olyan egészségügyet akarunk építeni, ahol a hibák eltitkolása helyett azok feltárása, az intézményi önvédelem helyett a betegek iránti őszinteség, a felelősség hárítása helyett a tanulás kultúrája válik természetessé” – hangsúlyozta. Mint írta, „szomorú aktualitást ad ennek a mai hír a tatabányai kórházban történt tragédiáról, ahol egy kétéves kisfiú halála ügyében rendőrségi nyomozás indult. Egy ilyen ügyben az igazságszolgáltatásnak és a szakmai vizsgálatnak kell kimondania a felelősséget. De egy dolog már most biztos: „nem engedhetjük meg magunknak, hogy ezekből az esetekből ne tanuljunk.” „Mert minden esetleges rendszerhibából elveszített beteggel nemcsak egy életet veszítünk el – hanem a rendszerbe vetett bizalom egy darabját is” – zárta bejegyzését az egészségügyi miniszter. (Borítókép: Hegedűs Zsolt 2026. június 1-jén. Fotó: Papajcsik Péter / Index)
Eredeti cikk megtekintése →