← Vissza

news.bsdnet.hu

A Hadtörténeti Múzeum visszatér otthonába, a Várba

Demokrata 2026-06-20 20:36
„A szombati esemény újabb jele annak, hogy visszatérnek a hagyományok, a józan gondolkodás és így a honvédelem is a helyes útra” – hangsúlyozta Kürtös László a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban abból az alkalomból, hogy a Múzeumok éjszakáján a Kapisztrán téri épületben egy haditechnika-történet tematikájú bemutatóval várják szombat este a nagyközönséget. Az államtitkár felidézte: a Hadtörténeti Múzeum eredetileg 1937 májusában jött létre a Kapisztrán téren, az egykori Nádor-laktanya épületében. A gyűjtemény kétszer volt kénytelen elhagyni otthonát: 1944 októberében a Vörös Hadsereg közeledése miatt, majd 2023-ban egy politikai döntés következményeképpen – emlékeztetett. „A magyar katonai múltat bemutató múzeumot azonban nehéz volna máshol elképzelni, mint ott, ahová most visszaköltözik” – vélekedett Kürtös László. „Egyértelmű, hogy ezt a helyszínt a magyarok istene is a katonai múzeumnak teremtette” – fogalmazott. Az intézmény előtt óriási feladat áll: az újrakezdés nemcsak nagy felelőséggel jár, hanem egyben nagy lehetőség is a megújulásra – mondta az államtitkár. Az ezredforduló után születettek, de különösen a Z és alfa generációk számára a hagyományos kiállítási formák immáron nem elegendőek – emelte ki Kürtös László, hozzátéve: az intézmény kincseit és szellemi tőkéjét ma már a 21. századi módszerekkel kell átadni a látogatóknak, elsősorban a tanuló ifjúságnak. Tájékoztatása szerint a Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársai az utóbbi időszakban elkészítették egy új kiállítás szakmai forgatókönyvét, amely korszerű elvek szerint, kiegyensúlyozottan és tényszerűen fogja bemutatni az 110 éves magyar katonai múltat. Az intézmény gazdag gyűjteményéből a 24. Múzeumok éjszakája programsorozat alkalmából ezúttal a második világháború időszaka került a fókuszba – hívta fel a figyelmet at államtitkár. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tájékoztatása szerint a múzeumnak jelenleg nem minden része látogatható, de a cél a korábban megszokott rendszer visszaállítása. Az épület díszudvarán többek között egy magyar 1936 M 40 milliméteres „Bofors” légvédelmi gépágyú, egy német 1940 M 7,5 centiméteres PAK 40 páncéltörő ágyú és egy szovjet 1942 M 76 milliméteres ZiSZ-3 hadosztályágyú várja a látogatókat, akik a Magyar Tüzér Egyesület hagyományőrzőivel is találkozhatnak. A Márványteremben a Budapest Főváros Rádióamatőr Klub bemutatóstandjánál működő katonai rádiókat, géptávírókat, telefonközpontokat, rejtjelező készüléket, a múzeum Műszergyűjteményének műtárgyait és más haditechnika-történeti érdekességeket állítanak ki, valamint a Magyarország hadszíntér című, az 1944-45-ös magyarországi harcokat bemutató vándorkiállítás is látható lesz, kiegészítve két interaktív monitoron megtekinthető „digitális vitrinnel”, amelyeken a korszak műtárgyait bemutató filmet láthatnak az érdeklődők. A kiállítótér mozitermében, a Hadtörténeti Éjszaka részeként négy előadást láthat a nagyközönség második világháborús hadtörténet, hadisírgondozás, hadirégészet és rejtjelezés témákban, valamint a földszinti folyosószakaszokon a bádeni egyezmény századik évfordulójára készült „Baden 100” kilenctablós kiállítást nézhetnek meg látogatók. A Múzeumok éjszakáján elhelyezik a Kapisztrán tér felőli kapu két oldalán azt a két kínai elöltöltő ágyút is, amelyek évtizedeken át fogadták a látogatókat a Budai Várban található múzeum bejáratainál.
Eredeti cikk megtekintése →