Ajándék a jó bizonyítványért cserébe? Ezt gondolja a pszichológus
Blikk Rúzs
2026-06-20 21:02
Szülők, figyelem!
Most, hogy hamarosan itt az év vége, szinte minden szülő elkezd felkészülni a nyári szünetre – ezelőtt azonban a gyerekek még megkapják az év végi bizonyítványt, ezzel együtt pedig újra felmerül az ősrégi kérdés, hogy megjutalmazzuk -e gyermekünket a jó jegyekért cserébe – ezzel kapcsolatban most Mittli Éva gyermekpszichológus nyilatkozott.
„ Ezt érdemes árnyaltan látni. Felnőttként mi is megünnepeljük a sikereinket. Amikor diplomát szerzünk, előléptetést kapunk, lezárunk egy fontos projektet, vagy elérünk valamit, amiért dolgoztunk. A gyerekek esetében is teljesen természetes, hogy amikor lezárnak egy tanévet, akkor örülünk annak, amit elértek. Örülünk annak, hogy időt, energiát, munkát tettek bele, és ezt valamilyen módon megünnepeljük. Fontos azonban, hogy a bizonyítványra elsősorban visszajelzésként tekintsünk az adott tanévről, és ne a gyerek értékének mérőeszközeként. Ilyen szempontból szerintem nem az a jó irány, ha azt mondjuk, hogy a jó bizonyítványért jár ajándék. Már csak azért sem, mert nagyon különböző lehet, hogy kinek mit jelent a jó bizonyítvány .” – kezdte a szakértő, aki kiemelte, a gyermekeknek tulajdonképpen az a fontos, hogy otthon büszkék legyenek rájuk, ezt pedig érezzék is. Ráadásul nem mindenki számára ugyanannyira könnyű a jó iskolai teljesítmény, ezért érdemes azt is mindig szem előtt tartanunk, hogy a gyermek mennyire próbálkozott, és magához képest mennyit fejlődött.
„ Ilyenkor szerintem érdemes arra helyezni a hangsúlyt, hogy mi büszkék vagyunk rá attól függetlenül, milyen eredményt ért el. Büszkék vagyunk arra, amiért dolgozott, hogy tanult, odafigyelt, jelen volt, végigcsinálta az évet. Azt is fontos megkérdezni tőle, hogy ő elégedett-e az eredményével. Ez nagyon sokat számít. Lehet, hogy mi büszkék vagyunk rá, miközben ő nem elégedett. És fordítva is lehet: ő elégedett, mi viszont kevésbé, mert úgy érezzük, több van benne. Ezekről érdemes beszélgetni, de nem minősítő módon. Ha a tanév lezárását ünnepeljük, akkor az ajándék – ha adunk – valóban a gyerekről szóljon. Az ő érdeklődéséről, örömeiről, erősségeiről. ” – mondta ezzel kapcsolatban a pszichológus , aki szerint fontos, hogy megtudjuk, gyermekünkben milyen érzések vannak a teljesítményével kapcsolatban, hogy ő büszke -e a megszerzett jegyekre, elégedett -e velük. Ezután pedig azt is elárulta, hogy mi a legnagyobb hiba, amit az évzáró ajándékok kapcsán el lehet követi.
„ Az viszont biztos, hogy ha nagyon nagy értékű ajándékot kap a gyerek egy jó bizonyítványért, az könnyen rossz hangsúlyokat adhat. Például, ha egy ötös bizonyítványért telefont kap – miközben szerintem a telefonhasználattal 14 éves kor alatt nagyon óvatosnak kellene lenni –, vagy más drága elektronikai eszközt, esetleg minden jó jegyért pénz jár, akkor a tanulás külső jutalmakhoz kötődik. Ezzel az a probléma, hogy háttérbe szorulhat a saját fejlődés öröme, a kíváncsiság és a belső büszkeség érzése. A tanulásnak valahol belülről is kellene motiválnia a gyereket. Az érdeklődés, a fejlődés, az, hogy valamiben ügyesebb lett. Ha mindent külső jutalomhoz kötünk, akkor ez a belső motiváció sérülhet .” – fogalmazott.
Divany