A kertészkedés javítja az emberek közérzetét időskorban
Blikk
2026-06-21 04:47
Az időskori kertészkedés pozitív hatásait vizsgáló, a Journal of Environmental Psychology folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok az idősebb felnőttek, akik rendszeresen kertészkednek, jobb pszichológiai közérzettel, jobb fizikai állapottal rendelkeznek, és 22%-kal alacsonyabb halálozási kockázattal néznek szembe. A kertészkedés nemcsak az életminőséget javítja, hanem az öregedés biológiai mutatóinak lassabb romlásával is összefüggésbe hozható. A kutatás szerint a gyakran kertészkedők átlagosan több mint egy évvel tovább éltek, mint azok, akik nem foglalkoztak ezzel a tevékenységgel.
Gyüre Bernadett
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
A tanulmány különösen időszerű, hiszen a világ népessége gyorsan öregszik: 2030-ra minden hatodik ember 60 éves vagy annál idősebb lesz, 2050-re pedig az idősek száma várhatóan meghaladja a 2,1 milliárd főt. Az egészséges öregedés támogatása ezért kiemelt társadalmi prioritássá vált. Az egészséges öregedés nem csupán a hosszabb életet jelenti, hanem azt is, hogy az emberek megőrzik fizikai, szellemi és érzelmi jóllétüket, valamint önállóságukat és méltóságukat az élet későbbi szakaszaiban is. A kutatás célja az volt, hogy feltárja, a kertészkedés milyen mértékben járul hozzá ezekhez a célokhoz.
A kutatás 1921-ben született, főként Skócia Lothian régiójában élő személyeket követett nyomon, akik már 11 éves korukban részt vettek egy országos intelligenciafelmérésen. A tanulmány 1999 és 2001 között gyűjtött adatokat használt, amikor a résztvevők körülbelül 79 évesek voltak, és 25 éven át követte nyomon őket. A kutatás során a résztvevők életminőségét, pszichológiai jóllétét, fizikai állapotát és biológiai öregedését vizsgálták, valamint halálozási adataikat is rögzítették. A kiindulási mintában 475 fő vett részt, akik közül 469-en hunytak el a vizsgálat végéig, négyen pedig 103 éves korukban még életben voltak.
A kutatás eredményei szerint a gyakoribb kertészkedés szoros összefüggésben állt az életminőség javulásával, a jobb pszichológiai jólléttel és a kedvezőbb fizikai mutatókkal, például jobb tüdőfunkcióval , gyorsabb járási sebességgel, nagyobb kézfogási erővel és jobb funkcionális képességekkel. Hosszú távon a kertészkedés az öregedés biológiai mutatóira is pozitív hatással volt: a rendszeresen kertészkedők telomerei – a sejtek öregedését jelző DNS-szerkezetek – lassabban rövidültek, ami a biológiai öregedés lassabb ütemére utal. A kertészkedés ezen kívül a járási sebesség lassabb csökkenésével is összefüggött , bár a tüdőfunkció és a kézszorítóerő változásaira nem volt hatással.
A kutatás egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a rendszeresen kertészkedők halálozási kockázata 22%-kal alacsonyabb volt a 25 éves követési időszak alatt. Ez az előny akkor is fennmaradt, amikor a kutatók figyelembe vették az életkort, nemet, iskolázottságot, társadalmi osztályt, egyedül élést, a szomszédság minőségét, meglévő betegségeket és az általános fizikai aktivitást. Ez arra utal, hogy a kertészkedés nem csupán a fizikai aktivitás miatt előnyös, hanem egyedi egészségvédő hatásokkal is bír.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a tanulmány megfigyeléses jellege miatt nem lehet egyértelmű ok-okozati következtetéseket levonni. Elképzelhető, hogy azok, akik gyakrabban kertészkedtek, eleve jobb egészségi állapotban voltak, ami lehetővé tette számukra ezt a tevékenységet. Bár a kutatók igyekeztek kontrollálni a kiindulási egészségi állapotot és az aktivitási szintet, a megfigyelt előnyök részben a jobb egészségi állapot mögöttes tényezőinek is tulajdoníthatók.
A tanulmány szerzői – Janie Corley, Alison Pattie, Sarah E. Harris, Ian J. Deary és Simon R. Cox – szerint az eredmények azt sugallják, hogy a kertészkedés hozzájárulhat az időskori jólléthez és hosszú élettartamhoz, különösen az idősek otthonában élők számára.
(via PsyPost )
kertészkedés