← Vissza

news.bsdnet.hu

Ennyi pénzt bukhatnak a hazai fuvarozók járművenként

Vezess 2026-06-21 04:44
Kiszámolták, hogy a jelenlegi helyzetben mekkora lehet az egy teherautóra rakodó veszteség a magyar fuvarozók számára. Díjemelést sürgetnek. 2026.06.21. vasárnap 05:44 A fuvardíjakat legalább 10-12 százalékkal kellene emelni a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) szerint. A szervezet úgy látja, hogy az emelésre azért van szükség, mert ez az alágazat 2.5 éve működik nyereség nélkül, miközben 2026 első negyedévében a belföldi fuvarozásban 3,5 százalékkal, a nemzetközi fuvarozásban pedig 6,9 százalékkal. “ A magyar vállalkozások a régiós versenyben is háttérbe szorultak, a hazai árualap több mint felét külföldi vállalkozások szállítják el. A forint erősödése is azonnali, járművenként havi akár félmillió forintos veszteséget jelenthet a cégeknek, ami kritikus helyzetbe hozta a kis- és közepes vállalkozásokat, amelyek már ezres nagyságrendben fejezték be a tevékenységüket az elmúlt hónapokban” – olvasható az MKFE közleményében. Úgy látják, hogy a költségek áthárításának az is a feltétele, hogy kiszűrják a magyar piacról azokat a törvényeket kijátszó, gyakran szomszédos országokból, vagy unión kívülről érkező cégeket, amelyek torzítják a piaci versenyt és ellehetetlenítik a törvénytisztelő magyar fuvarozók működését. Az MKFE ezért elkötelezetten támogatja és szorgalmazza a fuvarozói piac, azon belül az idegen honosságú járművek ellenőrzésének további fokozását. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a fuvarozók díjemelése gyorsan begyűrűzhet a mindennapi árakba, mert szinte minden szolgáltatás és termék árában benne van a szállítás költsége. Ha drágul a fuvar, nő az élelmiszerek, az építőanyagok és a napi fogyasztási cikkek ára, ami erősíti az inflációt, csökkenti a bérek vásárlóerejét, és különösen a vidéken érezhetően megemeli a megélhetési költségeket. A lakosság így közvetve ugyan, de minden vásárlásnál megfizeti a drágább logisztikát. Kövesd a Vezess.hu -t a Google hírekben!
Eredeti cikk megtekintése →