← Vissza

news.bsdnet.hu

Magyar Péter: Sulyok Tamás beadványát csak kinevetni tudták az alkotmánybírák

ATV 2026-06-21 06:37
A Fidesz vergődik, Sulyok Tamás beadványát csak kinevetni tudták az alkotmánybírák - mondta stábunknak a miniszterelnök a Fidesz közleményéről. Az Alkotmánybíróság június 22-én tárgyalta volna az államfő beadványát. Gyors döntéshozatal helyett viszont gyors elhasalással végződött a köztársasági elnök ügye. Hét alkotmánybíró ugyanis személyes érintettségre hivatkozva kizáratta magát az indítvány tárgyalásából. A testület így nem határozatképes, az ügyet ezért levették a napirendről. Magyar Péter úgy fogalmazott: az alkotmánybírák selyemzsinórt küldtek az államfőnek. A történtekre a Fidesz közleményében úgy reagált, hogy a tegnapi volt a magyar alkotmányosság egyik legszégyenteljesebb napja. Az ellenzéki párt szerint Szabó Marcel alkotmánybíró és Magyar Péter sógora, Melléthei-Barna Márton ugyanis titkos megállapodást kötött, miszerint állítólag azok az alkotmánybírók, akik nem engedik napirendre az államfő beadványát, a posztjukon maradhatnak. Magyar Pétertől az ATV Híradó stábja megkérdezte, igaz-e, amit a Fidesz állít: „Ez egy vergődés amit csinálnak és egyre lejjebb vergődnek, most már ilyen Pócs Jánosokra futja csak nekik. Én nem gondolom, hogy érdemes ezzel foglalkozni. Senki nem gondolja, hogy a Fideszes bábokkal bárki paktumot kötött. Nem, kiderült, hogy Sulyok Tamás alkotmánybírósági elnöknek is alkalmatlan volt. Egy olyan beadvánnyal fordult a volt kollégáihoz, amit kinevetni tudtak.” Időközben Melléthei-Barna Márton is reagált. Mint írta , semmilyen titkos paktumot nem kötöttek az alkotmánybírákkal vagy bárki mással. A köztársasági elnök beadványa szerinte jogi nonszensz és az alkotmánybírók szakmai okok miatt hozták meg a döntésüket.A megkérdezett alkotmányjogász szerint az alkotmánybírák ugyanakkor nem Sulyok Tamás ellen foglaltak állást, csupán nem akartak eltérni korábbi gyakorlatuktól, miszerint tartalmilag nem vizsgálják az Alaptörvény módosítást, főleg nem akkor, amikor még nincs is konkrét módosító javaslat: „Szembe kellett volna menni az alkotmánybíróság korábbi gyakorlatával is. Ha úgy döntöttek volna, hogy tartalmi kérdésben is véleményt fejtenek ki esetleges alaptörvény módosítás ügyében, az egy olyan nagy lépés lett volna, amire az alkotmánybírák nem vállalkoztak. De ha majd elé kerülne az ügy, egy konkrétan alaptörvény módosítás, akkor aligha nem folytatni fogja a gyakorlatát, hogy tartalmi kérdésekben nem vizsgálódik” – fogalmazott Szentpéteri Nagy Richárd. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint Sulyok Tamásnak már rég le kellett volna mondania, a tiszás kétharmad egyébként is bármikor eltávolíthatja: „Ami most történt, az egy megszégyenítő helyzet. Sulyok Tamás foglya az Orbáni világnak, ami most történik, az egyedül Orbán Viktor érdeke” – tette hozzá Horn Gábor, aki szerint teljesen abszurd az egész helyzet, a jogérzék, a politikai érzék és a helyzet elemzésének teljes hiányát látjuk a köztársasági elnöknél: „Nem meglepő, mert eddig is ezt láttuk. Nagyon erőteljes az, hogy hét olyan alkotmánybíró volt, aki nem volt hajlandó egyáltalán részt venni ebben a folyamatban ” – fogalmazott. Horn Gábor hozzátette: április 12-én rendszerváltás történt, az előző rendszer kiszolgálóinak, így Polt Péternek és Sulyok Tamásnak is fel kell állnia.
Eredeti cikk megtekintése →