Hegedűs Zsolt miniszter szőnyeg alá söprés helyett szembenézést ígér a kétéves kisfiú kórházi halála után
Klubrádió
2026-06-21 07:55
Az igazságszolgáltatásnak és a szakmai vizsgálatnak kell kimondania a felelősséget a tatabányai kórházban lázgörcsben meghalt kétéves gyerek tragédiája ügyében – erről írt Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter. A politikus azt ígéri, mindent meg fognak tenni azért, hogy változzon az egészségügyi rendszer, és a szőnyeg alá söprés, az egyének hibáztatása helyett az őszinteség, a hibák feltárása, a tanulás és a betegbiztonság elsődlegessége legyen a jellemző.
Nem engedhetjük meg magunknak, hogy ezekből az esetekből ne tanuljunk – így reagált Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter arra, hogy a Tények beszámolója szerint lázgörcsben meghalt egy kétéves kisfiú a tatabányai kórházban.
Hegedűs szerint minden esetleges rendszerhibából elveszített beteggel nemcsak egy életet veszítünk el — hanem a rendszerbe vetett bizalom egy darabját is. A konkrét tragédiával kapcsolatban azt is írta, egy ilyen ügyben „az igazságszolgáltatásnak és a szakmai vizsgálatnak kell kimondania a felelősséget.”
A miniszter megszólalása előtt a Tények arról számolt be, hogy egy kisgyerek lázgörcsöt kapott és meghalt a tatabányai kórházban. A szülők egy jogvédő szervezet segítségével feljelentést tettek, szerintük a kórház a felelős a kétéves kisfiú halála miatt. A rendőrség foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt nyomoz. A kórház a csatorna megkeresésére annyit közölt, hogy mivel folyamatban van az eljárás, nem adnak tájékoztatást. A rendőrség foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt nyomoz.
A szülők szerint ők már egy nappal korábban bevitték gyereküket az ügyeletre, mert 39 fokos láza volt, de hazaküldték őket. A kétéves kisfiú oxigénhiányos állapotban született, epilepsziás volt és szondával táplálták, de felismerte családját és kommunikált is.
Másnap a háziorvos agyhártyagyulladás gyanújával ismét kórházba küldte őket, de a szülők szerint ott nem tudták eldönteni, hogyan kezeljék kisfiukat, a nehezen lélegző gyereket osztályról osztályra küldték. Az édesanya elmondása szerint a gyerek 40,9 fokos lázzal és rendkívül magas, 223-as pulzussal sem került az intenzívre és gépre sem tették. Állításuk szerint infúziót és antibiotikumot sem kapott. A gyerek sokkot kapott a láztól, újra kellett éleszteni, de végül nem tudták megmenteni az életét a kórházban.
A patológus a szülők szerint azt mondta, ne kérjenek boncolást, mert a gyerek már így is eleget szenvedett. A szülők, mint a Tényekben elhangzott, nem hittek a fülüknek, majd feljelentést tettek.
Hegedűs Zsolt miniszter az eset után Facebook-posztjában felidézte, hogy két évvel ezelőtt társszerzőként arról írt, hogy mit lehet tanulni egy angliai gyermekhalál és egy magyar eset összevetéséből. Azt hasonlították össze, hogy hogyan reagál a tragédiákra egy egészségügyi rendszer.
„Angliában a tragédiát követően a rendszer önvizsgálatot tartott, feltárta a hibákat, levonta a tanulságokat, és olyan intézményeket erősített meg, mint a duty of candour — az őszinte, kötelező tájékoztatás és a transzparens hibafeltárás kultúráját. Ott sem volt könnyű szembenézni a történtekkel. Magyarországon ezzel szemben sokszor nem a tanulás lett a reflex, hanem a szőnyeg alá söprés és az egyének hibáztatása” - írta az egészségügyi miniszter:
„Hatalmas felelősség, hogy mindaz, amit akkor képviseltem — az őszinteség, a hibák feltárása, a tanuló egészségügy, a betegbiztonság elsődlegessége — ne csak cikkekben, Facebook-posztokban és konferenciákon létezzen, hanem a magyar gyakorlat része legyen. Mindent meg fogunk tenni azért, hogy megváltozzon az a rendszer, amit örököltünk, ami sajnos már nagyon mélyen konzerválta az átláthatatlanságot és a hibák eltitkolásának gyakorlatát” – írta Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter.