Polt Péter is reagált a köztársasági elnök botrányára
Blikk Rúzs
2026-06-21 08:29
Végre elmondta a véleményét.
Komoly szakmai egyeztetéseket és visszhangot váltott ki Sulyok Tamás köztársasági elnök beadványa a szervezeten belül. Az Alkotmánybíróság hétfőre tervezett ülését el kellett halasztani, mivel a tizenöt tagú testületből hét bíró személyes érintettségre hivatkozva kérte kizárását az eljárásból.
Emiatt a bíróság határozatképtelenné vált, így az indítvány érdemi tárgyalását ideiglenesen levették a napirendről, megelőzve, hogy a kialakult feszült helyzet körül egy nagyobb közpolitikai botrány alakuljon ki.
A köztársasági elnök azt követően fordult az alkotmányos testülethez, hogy a politikai térben felmerült az Alaptörvény olyan irányú módosítása, amely az államfő elmozdítását célozná.
Sulyok Tamás indítványában arra várt választ a szervezettől, hogy az ilyen egyedi jellegű intézkedések összeegyeztethetők-e az Alaptörvény módosításának kereteivel. A beadvány elsődleges célja a jogi helyzet formális tisztázása volt az elnöki pozíciót érintő nyilatkozatok tükrében.
A kialakult helyzetre reagálva Polt Péter, az Alkotmánybíróság elnöke személyes álláspontot jelentetett meg a szervezet hivatalos weboldalán. Megfogalmazott szakmai véleménye szerint teljesen természetes, ha a köztársasági elnök vagy más arra jogosult szerv Alaptörvény-értelmezési kérdéssel él.
Az ilyen indítványok elbírálása nem veszélyezteti az alkotmányos rendet, hanem kifejezetten a demokratikus intézmények közötti legitim párbeszéd részét képezi.
Az elnök nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a tisztségviselők függetlensége alapvető fontosságú, így az alkotmánybírók sem politikai, sem jogi értelemben nem vonhatók felelősségre a munkájuk során kifejtett nézeteik vagy döntéseik miatt.
Polt Péter kiemelte, hogy a bírák által benyújtott, személyes érintettség miatti kizárási kérelem egy technikai jellegű eljárásjogi lépés, amely önmagában nem minősül az indítvány tartalmáról szóló érdemi állásfoglalásnak.
Via hvg